Dr. Csató Gábor 2017 januárja óta dolgozik az Országos Mentőszolgálat főigazgatójaként. Az elmúlt bő másfél évben több kampányban is felhívta a lakosság figyelmét az újraélesztés fontosságára, vezetése alatt indult el a Hősképzés kampány és a Szív City életmentő app, valamint elsőként léptette életbe a női mentőápoló pozíciót is. Az Egészséghősök pályázat egyik jelöltjével a segítőkész emberek szerepéről is beszélgettünk.
HáziPatika.com: Az Egészséghősök Hírességek kategóriájában önt is jelölték. Hogy fogadta a hírt?
Csató Gábor: Nagyon megtisztelő, egyben meglepő is volt ez a hír. Nem tartom magamat hírességnek, és magam helyett számos olyan bajtársamat is meg tudnám nevezni, akire jobban illene a "hős" jelző. Inkább úgy tekintem, hogy ők és az egész intézmény van felterjesztve erre a díjra, én csak képviselem őket. A tavalyi kinevezésem után deklaráltam azt, hogy a társadalmat igenis be kell vonni a mentésbe, hiszen csak velük együtt lehetünk sikeresek. Talán a jelölés ezt az ambíciónkat is megerősíti.
HáziPatika.com: Ennek a szemléletnek az egyik kiváló példája a közelmúltban indult Hősképzés kampány is, amely az újraélesztés alapjaira tanítja meg az embereket. Ezekkel az ismeretekkel egy hétköznapi járókelő is menthet életet? Mik az eddigi tapasztalatok?
Cs.G.: Akármilyen gyorsan ér is ki a mentő egy bajbajutotthoz, néhány percen is az élete múlhat, ezért fontos, hogy a környezetében élők is meg tudják - és meg is merjék - kezdeni az újraélesztést. Számtalan kampányt indítottunk hát azért, hogy az embereknek az alapvető ismereteket átadjuk az életmentésről, ezek közül csak az egyik a már említett Hősképzés. A megyeszékhelyi mentőállomásokon minden hónap utolsó hétfőjén várják a mentők mindazokat, akik elsajátítanák ezeket az ismereteket, vagy akár csak felfrissítenék azt a tudást, amelyet már korábban megszereztek, például a gépjárművezetői vizsga idején.
Azt látjuk, hogy idősek, fiatalok, nagyszülők és tinédzserek is egyre nagyobb számban érdeklődnek az elsősegélynyújtás és újraélesztés iránt. A tavalyi indulás óta már több mint háromezer ember vett részt ezen a hősképzésen. Nagyjából háromezer középiskolásnak tartottunk oktatást az Irie Maffia "Mentsünk együtt életet!" kampánya során, ahol a népszerű zenekar egyik dalának ritmusára tanítottuk meg az újraélesztést. Ezek mellett fontos szerepet töltött be a közösségi médiában futó "Segítsd a mentőket!" kampányunk, amelyért rangos médiadíjjal is kitüntettek minket. Nagyon fontosnak tartom, hogy ezeken a platformokon is minél több embert el tudjunk élni.
HáziPatika.com: Mennyire nyitott, segítőkész a magyar társadalom?
Cs.G.: Azt mondhatom, hogy egyre nyitottabb és segítőkészebb a társadalom, és bízunk benne, hogy az imént említett kampányok is erősítik ezt a folyamatot. Magyarországon a statisztikák szerint ezerből úgy 30-40 ember tud és akar is segíteni egy bajbajutott honfitársán, míg Nyugat-Európában akár 100-200 is lehet ez a szám. Van még tehát hova fejlődnünk, de az utóbbi időszak mindenképpen biztató. Ha csak a saját statisztikáinkból indulunk ki, már közelítünk az 1000/100-as nyugati átlaghoz, tehát lassan már minden tizedik ember el tud kezdeni egy újraélesztést. A Szív City nevű életmentő applikációnkat is már közel 14 ezren töltötték le, ami szintén azt mutatja, hogy nagyon sok ember akar és már tud is segíteni. Egyre tudatosabb a társadalom, és egyre jobban figyelünk is a másikra, mi tehát nagyon bizakodók vagyunk, és folytatjuk ezt a kampánystratégiánkat.
HáziPatika.com: Eddig elsősorban a civil Egészséghősökről esett szó, holott a mentőszolgálatnál is rengeteg olyan ember van, aki erőn felül teljesít a mindennapokban. A nagy terheltség általános gondot jelent az egészségügyben dolgozóknak, mi adhat mégis motivációt a mindennapokra?
Cs.G.: Ahogy szlogenünk, a "Hivatás az életért" is hirdeti, a mentőszolgálatban dolgozók valóban hivatástudatból álltak szolgálatba. Egy-egy kisebb vagy nagyobb siker vagy a mentést követő köszönőlevél mind olyan lendületet ad a kollégáknak, vagy ahogy mi hívjuk magunkat: a bajtársaknak, ami a napi problémák mellett is új energiával tölti fel őket. Én mentőápolótól mentőorvosig minden szintet megjártam, így talán hitelesen mondhatom: nagyon szép szakma ez.
HáziPatika.com: A közelmúltban álltak szolgálatba az első női mentőápolók is. Mennyire népszerű szakma ez a hölgyek számára?
Cs.G.: Tavaly nyáron a mentőszolgálat életében először női mentőápolók és gépkocsivezetők is beléphettek az állományba. Nagyon jók a tapasztalataink: ennek egyik oldalról van egy emocionális része, a mentőállomáson mindenki nagyon jó szívvel fogadta őket, illetve a betegek részéről is nagyon pozitívak a visszajelzések. Azok a női mentőápolók, akik hozzánk jelentkeztek, már mind szakképzettek voltak, és nem szorultak hosszabb képzésre, ami szintén nagy pozitívum. Számtalan nő régi vágya teljesült azzal, hogy beléphetett a mentők közé.