"A szívnek, mint minden szervnek, oxigénre van szüksége, amely az artériákon keresztül érkezik. Ha ezek eltömődnek, vagy ha a szívnek szüksége van arra, hogy növelje teljesítményét, amikor ez éppen nem lehetséges, az eredmény gyenge lesz, és nem jut elég oxigén a szervezet többi részébe. A szív a test motorja. Ha lelassul, rövidzárlata van, vagy eltömődik, a motor meghibásodik" - mondta Satjit Bhusri kardiológus, a New York-i Upper East Side Kardiológia vezetője a Livestrong.com egészségportálnak.
Mivel a szív áll egészségünk középpontjában , ezért jelentkezhetnek tünetek szervezetünk különböző pontjain, amelyek felhívják rá a figyelmet, hogy a zavartalan működés, az egészség fenntartása érdekében beavatkozásra lehet szükség.
1. Kutyául elfáradunk
Könnyű feltételezni, hogy az alacsony energiaszint a mozgalmas életmód következménye, a mindennapok velejárója. De a probléma a szívből is fakadhat. "Amikor a szívizom vagy a billentyűk elkezdenek meghibásodni, a szív teljesítményének romlása csak lassanként bontakozik ki, és a tünetek is enyhék lehetnek, olyanok, mint a fáradtság " - állítja dr. Bhusri. Szerinte az adhat gyanúra okot, ha az igényeinknek megfelelően alszunk, mégis fáradtak maradunk.
2. Lépcsőzés közben kapkodjuk a levegőt
Amikor a lépcsőn felfelé haladunk és fújtatunk, lehet, hogy nem az a baj, hogy éppen nem vagyunk formában. Ha úgy érezzük, hogy már nem bírjuk a fizikai erőfeszítéseket, ahogy korábban, vagy nem tudunk olyan mindennapi tevékenységeket gond nélkül teljesíteni, mint például a lépcsőzés, jel, hogy szívünk nem működik tökéletesen, mert nem képes hatékonyan pumpálni a vért. Egyéb szívproblémák mellett a mitrális billentyű betegségének és a kardiomiopátiának két jellemző tünete van. Az egyik, hogy nehezen megy a fizikai munka, a másik a légszomj. Nem szabad feltételezni, hogy csak egy kis HIIT-re (magas intenzitású szakaszos edzésre) van szükség a javuláshoz, a problémával mindenképpen kardiológushoz kell fordulni.
3. Erős szorongás
Az elmúlt évben nagyon sok a stressz és a szorongás életünkben. De a szorongás gyakran a szívprobléma tünete is lehet. "Amikor a szív villamos hálózata rövidzárlatos, az szorongásként vagy szívdobogásként jelentkezhet" - mondja dr. Bhusri. (A szívdobogáson azt értjük, amikor úgy érezzük, mintha szívünk kihagyna egy ütemet. Ez önmagában is táplálhatja a szorongást.) Kutatások is igazolták , hogy a stressz, a szorongás és a pánikrohamok erős szívdobogást okozhatnak, a szorongásos rendellenességek pedig szív- és érrendszeri problémákat is. Ha úgy gondoljuk, hogy csak "egyszerű" szorongással van dolgunk, akkor is érdemes ellenőriztetni szívünket, mert mentális egészségünk befolyásolhatja az állapotát.
4. Gyakori szédülés
A Mayo Klinika szerint a rossz vérkeringés megnehezíti, hogy elegendő vér jusson az agyunkba és a belső fülbe (ami az egyensúlyérzékért felel). Ha szívünk nem tud annyi vért pumpálni a rendeltetési helyére, például a belső fülbe, akkor ha felállunk, annak ájulás, bizonytalanságérzés vagy szédülés lehet a következménye.
5. Égő fájdalmak a mellkas területén
Ha égető, nyomó, bizsergő érzést tapasztalunk a mellkasunk területén, az akár gyomorégés is lehet. Ám az is előfordulhat, hogy a szívünk rakoncátlankodik. "Ha a szív erei eltömődtek, az lassanként fájdalmat okozhat a mellkas, a kar, a nyak és a hát körül" - közölte dr. Bhusri. Ezekre a jelekre mindenképpen figyelni kell.
6. Vérzik az íny fogmosás közben
Ha az egyszerű fogmosás ínyvérzéshez vezet, az semmiképpen sem egészséges. Akkor sem, ha a vérzés csak kismértékű, például a fogmosáskor keletkező habot színezi meg. Ez ínygyulladásra vagy egyéb ínybetegségre utalhat. A szív számára azonban a parodontitis (ínybetegség) magasabb szisztolés vérnyomással jár együtt. A vérnyomáscsökkentő gyógyszereket szedőknél romlik a vérnyomás-szabályozás - egy, a Hypertension folyóiratban megjelent tanulmány szerint. Ez egy olyan probléma, amit nem csak a fogorvossal, hanem a háziorvossal is érdemes megbeszélni.
7. A nyugalmi pulzus magasabb a normálisnál
A Harvard Health ajánlása szerint a pulzusméréshez a következőket kell tenni. Üljünk le, helyezkedjünk el kényelmesen. Várjunk pár percet, amíg megnyugszunk. A mutató- és középső ujjunkat helyezzük a csuklónkra a hüvelykujj alatt vagy a nyak egyik oldalán, hogy érezzük a pulzusunkat. Számoljuk az ütések számát 30 másodpercen át, és ezt szorozzuk meg kettővel a percenkénti ütem meghatározásához. A nyugalmi pulzusszám átlagosan 70 ütés percenként. Az 50-60 és a 100-120 közötti érték elfogadható, azt jelzi, hogy a szívizom jól működik. Ha ennél magasabb értéket tapasztalunk, feltétlenül beszéljük meg orvosunkkal a következő ellenőrzéskor.
Dr. Bhusri szerint a fokozott fáradtság, a mellkasi égő fájdalom tüneteit és a rendellenes pulzus minden jelét ki kell vizsgálni, mert a tapasztalatok szerint gyakori, hogy a betegek csak akkor jelentkeznek az orvosnál, amikor a szív károsodása már bekövetkezett. A szív esetében pedig különösen igaz a mondás, hogy jobb félni, mint megijedni.