A mélyvénás trombózis (MVT) - amely főként a láb mélyben futó vénáit érinti, de a karban is előfordul - tüneteinek hátterében a vénás keringés csökkenése, a pangó vér áll. Gyakorta vannak néma esetek, amikor már csak a tüdőembólia utal az 5-8 évvel korábban lezajlott trombózisra - mondja a Trombózisközpont véralvadási specialistája, dr. Blaskó György professzor .
A végtagok trombózisánál a jellemző tünetek megléte, illetve erőssége változatos képet mutat, attól függően, hogy hol zárta el a vér útját a vérrög. A főbb tünetek a következők.
Lábduzzanat
Ez az egyik legjellemzőbb panasz mélyvénás trombózis esetén. A vérrögök ugyanis elzárják a váráramlás útját, ami pangást, ödémát okozhat. Ekkor a láb erősen megdagad, és szemmel láthatóan nagy lesz a különbség a két végtag körfogata között, azonos magasságban mérve.
Végtagfájdalom
A trombózis során a legtöbben erőteljes fájdalmat éreznek az adott végtagban, ám az is előfordulhat, hogy csak enyhe izomlázszerű tünet jelentkezik. Sajnos könnyű összekeverni például visszeres fájdalommal, izomlázzal vagy ízületi fájdalommal, ezért, ha megmagyarázhatatlan fájdalmat érez a lábában, például a lábikrában, akkor a biztonság kedvéért forduljon orvoshoz!
Vörösség a véna mentén, vagy akár lila elszíneződés
Mivel a mélyvénás trombózis során a vérrög elzárja a véráramlás útját, az érintett végtagon zúzódás nélkül is elszíneződés figyelhető meg. Ez nem keverhető össze a sérülés miatti kék-zöld foltokkal, ugyanis ez nagyobb területet érint. A meleg tapintású, nagyobb felületen lévő elszíneződést a mélyvénás trombózison kívül okozhatja felületi trombózis is, amely, bár kevésbé veszélyes az előbbinél, könnyen MVT-t eredményezhet, ezért mindenképpen érdemes komolyan venni!
Mellkasi fájdalom
Előfordulhat, hogy a mélyvénás trombózis nem jár semmiféle figyelemfelhívó tünettel, így esetenként a leszakadt vérrög (embólus) okozta tüdőembólia az első jel. Ennek egyik fő tünete az erős mellkasi fájdalom (amely hasonlíthat a szívrohamhoz is), valamint a köhögés, légzési nehézség, súlyosabb esetben vérköpés. "Amennyiben felmerül a tüdőembólia gyanúja, mihamarabb mentőt kell hívni, mert ilyenkor minden perc számít!" - figyelmeztet Blaskó professzor.
Légszomj, szapora pulzus
A tüdőembólia a mellkasi fájdalom mellett légszomjjal és szapora pulzussal is járhat, ugyanis a vérrög megakadályozza a véráramlást, így lelassítja az oxigén áramlását.
Mi a teendő, miután bekövetkezett a trombózis? Ha az említett tünetek jelentkeznek, az első lépés mentőt hívni, hogy elhárítsák az életveszélyes állapotot. Ezután nagyon fontos a megfelelő terápia elindítása, hiszen akinél egyszer már kialakult ez az állapot, a későbbiekben már sokkal nagyobb valószínűséggel ismétlődik meg a trombózis.
A kezelőorvos meghatározott ideig véralvadásgátló terápiát és kompressziós harisnya viselését írja elő, valamint különböző vizsgálatokat javasol, hogy kiderüljön, mi is állt a trombózis hátterében. Előfordulhat, hogy trombofília, pitvarfibrilláció vagy valamilyen daganat (pl. mióma) vezetett a vérrög kialakulásához.