COVID-19: ijesztő mellékhatásra figyeltek fel

Úgy tűnik, hogy a COVID-19 nem kíméli a fogakat sem. Pontosabban a fogínyt és a fogaknak foglalatot adó csontokat támadja, aminek fogvesztés lehet a vége. Ezért egyes szakértők szerint a koronavírussal való találkozás miatt a fogászati problémák súlyosabbá válhatnak, különösen azoknál, akiknek már a betegség előtt is voltak ilyen gondjaik.

A New York Times arról számolt be , hogy egyre több olyan eset ismert - különösen a hosszú lefolyású betegséggel bajlódók között -, hogy a felépült betegeknél ártatlannak látszó körülmények között (például fagylaltozás, fogselymezés következtében) váratlanul fájdalom és vérzés nélkül kipottyan egy foguk.

foghiány
Ijesztő, ha egyszer csak minden előjel nélkül kipottyan egy egészséges fog - Fotó: Getty Images

Ezt ma már egyes szakemberek is a COVID-19 számlájára írják annak ellenlére, hogy egyelőre nincs szigorú bizonyíték a fertőzés és fogvesztés kapcsolatára. De a COVID-19-ből lábadozók támogató csoportjainak tagjai között többen beszámoltak a fogak kihullásáról, az érzékeny, elszürkült és zsugorodó ínyről.

Vannak szakemberek, akik még nem hisznek benne

A fogorvosok egy része az adatok hiányára hivatkozva nehezen hiszi el, hogy a COVID-19 önmagában is okozhat fogászati tüneteket. Ugyanakkor a felépült betegek körében jól dokumentált a vírus keringési rendszerre gyakorolt hatása, valamint az olyan tüneteké is, mint például a duzzadt lábujj , vagy a hajhullás. Ez pedig feléleszti a gyanút a fogak elvesztésével kapcsolatban is.

"Rendkívül ritka, hogy a fogak szó szerint kiesnek a foglalatukból. De a meglévő fogászati problémák súlyosbodhatnak a betegség következtében, különösen, ha a betegek az akut fertőzésből felépülve hosszú távú hatásaival küzdenek" - idézte a New York Times David Okanót, a Salt Lake City-i Utah-i Egyetem parodontológusát. Más szakértők úgy gondolják, hogy az orvosoknak és a fogorvosoknak nyitottan kell hozzáállniuk az ilyen eshetőségekhez, különösen azért, mert a 30 éves vagy annál idősebb felnőttek körülbelül felénél kimutatható valamilyen parodontális betegség , beleértve a fogakat körülvevő íny és csont fertőzéseit és gyulladását.

"Most kezdjük csak megvizsgálni a betegek néhány zavaros és néha fogyatékosságot eredményező tüneteit , beleértve a fogászati problémákról és a fogak elvesztéséről szóló beszámolókat" - mondta Dr. William W. Li, az erek egészségét és betegségeit tanulmányozó nonporfit szervezet, az Angiogenezis Alapítvány orvos-igazgatója.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Érpusztulás és citokin-vihar

Li szerint a vérzés nélkül kieső fogak szokatlanok, és arról árulkodnak, hogy valami történhet az ínyben lévő erekkel. Az új koronavírus úgy rombol, hogy hozzákapcsolódik az ACE2 fehérjéhez , amely mindenütt jelen van az emberi szervezetben. Nemcsak a tüdőben található meg, hanem az ideg- és az endothel sejtekben is. Ezért lehetséges, hogy a vírus károsította azokat az ereket, amelyek életben tartják a fogakat, és ez meg is megmagyarázhatja, miért nem éreztek fájdalmat azok, akik elveszetették a fogukat. Az is lehetséges, hogy a citokin-viharként elhíresült túlpörgő immunválasz a szájban is megnyilvánulhat.

Ha a fog egészben kimozdul, de egyben marad, akkor a visszahelyezés (replantáció) megkísérelhető, de ennek 1-2 órán belül meg kell történnie! A kiesett fogat azonnal le kell mosni és vissza kell tenni a szájba és szopogatni, mint egy cukorkát addig, amíg szakszerű segítséghez nem jutunk! Ez kimondottan szájsebész feladata, az általános fogorvos nem biztos, hogy tud segíteni. Részletek!

A New York Times által megkérdezett más szakértők szerint a szájban is megjelenhet a szervezet védekező reakciója a SARS-CoV-2 ellen. Az ínybetegségek pedig nagyon érzékenyek a hiper-gyulladásos reakciókra, és a hosszú betegség miatt szenvedő páciensek biztosan abba a kategóriába tartoznak, akiknél ez előfordul. A fogorvosok nem sok ilyen esetet láttak, de egy részük elutasítja a koronavírus-fertőzés összekötését ezekkel az egyedi esetekkel. Más orvosok, például Dr. Li, azonban azt mondják, hogy a COVID-19 meglepő hatásai megkövetelik, hogy a szakma figyelje a betegség újabb váratlan következményeit. "Lehet, hogy a betegek új megfigyelésekkel állnak elő. Az orvosoknak és a fogorvosoknak pedig együtt kell működniük a hosszú lefolyású betegség megértésében" - fogalmazott.

A koronavírus negatív hatása nem először merült fel a fogak tekintetében sem. De korábban elsősorban arra fókuszáltak a vizsgálatok, hogy a korlátozások miatt elmaradó vizsgálatok miatt romlik a fogak állapota. Ma már azonban valószínűsíthető, hogy a koronavírus-fertőzés negatív hatásai és a fogápolási problémák felerősítik egymást. Ezért a járvány idején még fokozottabban kell ügyelni a szájhigiénére, azoknak pedig különösen, akik megfertőződtek az új koronavírussal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.