A lábunk talán a legnehezebb munkát végzi a testrészeink közül, hiszen meg kell tartania egész tömegünket. A gyalogláshoz, futáshoz, ugráshoz vagy a lábujjhegyen pipiskedéshez is arra van szükség, hogy mindként láb 26 csontja és több mint száz izma, ína és szalagja tökéletesen összehangolva ellássa a feladatát a legkülönbözőbb körülményeknek megfelelve. Érdekes módon a lábnak az extrém túlterhelés mellett a sokáig tartó semmittevés használ a legkevésbé. Olykor mindként okból be is dagad. A duzzanat hátterében azonban gyakorta nem az lábat érő hatások állnak.
Ha dagadt - írja a University Health News - a lábunk a következő ellenőrző kérdésekkel érdemes önvizsgálatot folytatni, mert az orvos is hasonlókat fog kérdezni. Így például:
- A duzzanat folyamatosan fennáll már több mint 24 órája?
- A duzzanat egyre nagyobb, és tovább terjed a lábakon, amelyek térfogata egyre nő?
- Vannak-e más tünetek, például láz, véraláfutás, légszomj, szédülés, fejfájás, zavartság vagy fájdalom?
- Rugalmas-e a duzzanat? Ha 10-15 másodpercig nyomjuk az ujjunkkal, a bemélyedés megmarad-e?
Ha a válasz ezekre a kérdésekre "igen", akkor orvoshoz kell fordulni. Ha a válasz "nem", de a duzzadás oka bizonytalan, akkor is érdemes felkeresni a doktort. Akinek pedig mellkasi fájdalma, légszomja van, vagy szédül , azonnal a sürgősségi elláshoz kell fordulnia. A szív egészségi állapotának megváltozásához akár négy-hat óra is elég lehet.
Mikor veszélyes?
Néha a duzzanatnak van nyilvánvaló magyarázata, hiszen az a gyulladás természetes velejárója. A kipirosodás, a meleg tapintás és a dagadtság kialakulása csak azt mutatja, hogy a szervezet megtette az első lépést a gyógyulás felé. E folyamat megjelenhet, ha szokatlanul hosszú ideig áll vagy gyalogol valaki, vagy megfeszült a bokája. Az elhízás következtében a lábon és a bokán ödéma is kialakulhat. Jobb persze, ha ezt is látja orvos.
A duzzanat annak a következménye, hogy folyadék halmozódik fel a szövetekben - ez az ödéma . A leggyakrabban ezzel akkor találkozunk, amikor a zoknink bevágást hagy a lábon, és az csak lassan múlik el. Egyes nők "idiopátiás" ödémát tapasztalnak a menstruáció vagy a menopauza előtti időszakban. Az idiopátiás egyszerűen azt jelenti, hogy a szervezetünkben ez valamilyen alapbetegség nélkül történik.
Ha az ödémának nem az eddig ismertetett formája jelenik meg, az nehéz kezelni. Ez ugyanis a nyirokrendszer vagy a vénás rendszer problémáját jelezheti, és a duzzanat a belső nyomás bizonyos fajtája lehet. Fontos, hogy ne bagatellizáljunk el semmilyen duzzanatot. Az Európai Kardiológiai Társaság 2015-ös jelentése szerint minden ötödik emberben kifejlődik valamilyen szívbetegség, de a legtöbben nem tudják, hogy a szívelégtelenség két fő tünete a lábfejtől induló, a bokákon át haladó duzzanat, illetve a fulladás, főleg éjszaka vízszintes fekvéskor.
Egyoldali duzzanat
A kétoldali duzzanat, amely mindkét lábon megjelenik gyakran szisztémás okot jelez, mint amilyen például a pangásos szívelégtelenség. Az egyoldalú, azaz egy lábra lokalizált duzzanat általában helyi probléma, például mélyvénás trombózis , egy vérrög vagy a nyirokprobléma miatt következik be. Ezek veszélyes helyzetek. Ha a rövid időn belül drámai módon növekvő duzzanat nem lohad le 24 órán belül, vagy legalább nem javul az állapot elsősegélynyújtás hatására, akkor orvosi segítségre van szükség.
Bármilyen duzzanat, amely magában foglalja a vörösséget, hólyagot vagy fájdalmat, nem normális. Az a duzzanat, ami elég nagy ahhoz, hogy miatta a cipőt szorosnak érezzük, nem normális. Ha úgy találja, hogy nem tud kényelmesen járni, hogy a lába zsibbad vagy bizsereg, illetve, ha az elsősegélynyújtási kísérletek 24 órán belül nem hoznak eredményt, orvoshoz kell fordulni. Továbbá, ha a duzzadt láb egy új gyógyszer beszedése után jelenik meg, szintén azonnal orvoshoz kell menni.
Számos életveszélyes betegség kapcsolódik a duzzadt lábakhoz. Például az allergiás reakciók, vérrögök, szívbetegség, cellulitis, méhnyakrák, súlyos szívelégtelenség, mélyvénás trombózis vagy más vénás rendellenesség, hormonális egyensúlyhiány , pajzsmirigy-alulműködés, fertőzések, vesebetegség, májbetegségek (például cirrózis), limfoödéma, obstruktív alvási apnoe, szívburokgyulladás, preeclampsia (terhességi magas vérnyomás), pulmonális hipertónia.