Egy 2013-as tanulmány - amelyet a Journals of Gerontology folyóirat közölt - megállapította, hogy a házastárs halála körülbelül 30 százalékkal emeli meg a hátramaradt személy halálának valószínűségét azokkal szemben, akik még mindig a párjukkal élnek. Néhány becslés még ennél is magasabb. Egyes kutatások kimutatták - számol be az amerikai Pszichológiai Szövetség -, hogy a házastárs halálát követő hat hónapon belül a halálozási arány 40-70 százalékkal haladja meg a lakosság általános halálozási mutatóját.
Ez a jelenség legalábbis részben megmagyarázható a józan észre hagyatkozva is. A házaspárok általában ugyanabban az életkorban vannak, és sokféle életmódbeli szokást megosztanak. A Bush házaspár esetében George 17, Barbara pedig 16 éves volt, amikor 1941-ben találkoztak, és George 94 évesen, Barbara 92 évesen halt meg. Azaz 77 évet töltöttek együtt, amiből 73 évig férj és feleség is voltak. Szakértők szerint az életpartner elvesztése érzelmi pusztulást okozhat, ami néha halálos kimenetelű állapotot idézhet elő. Ez a összetört szív szindróma, vagy orvosi nevén Takocubo-kardiomiopátia.
A stressz mindent lerombolhat
"Az agynak van egy rendszere az akut, súlyos, életveszélyes stressz kezelésére. Az összetört szív szindróma esetén a stressz annyira nagy, hogy a rá ható vegyi anyagok miatt a szív nem képes rendezetten működni. A szív abnormális alakot vesz fel, ami a véráramlás csökkenéséhez vezet a koszorúér-artériákban és a test többi részében is" - magyarázta el a Time magazinban Dr. Martin Samuels, a bostoni Brigham és Női Kórház neurológiai vezetője, a Takocubo-kardiomiopátia kutatója.
A törött szív szindróma nem feltétlenül közvetlenül a partner halála után sújt le. A házastárs halálát követő hetekben és hónapokban előforduló emlékek és álmok elég erősek lehetnek ahhoz, hogy kiváltsák a stresszreakciót. Ez az állapot azok körében is ismert, akik a gyermeküket vesztették el. Az összetört szív szindróma gyakran visszafordítható, de a súlyos esetek hirtelen halált okozhatnak - állítja Samuels. Még ha a halált nem is a túl nagy stressz okozza, a szeretett személy elvesztése sok más egészségi probléma kiváltója is lehet, például a stressz által legyengített immunrendszer következtében. A JAMA-ban megjelent 2014-es tanulmány megállapította, hogy azok a személyek, akik elvesztették a házastársukat, a következő 30 napban nagyobb valószínűséggel kapnak stroke-ot vagy szívrohamot, mint akik nem gyászolnak. Samuels szerint a házastárs elvesztése a feszültségekkel leginkább megterhelt helyzetek egyike, amellyel az emberek szembesülhetnek. Emiatt bármelyik vagy akár az összes szerv működése kudarcot vallhat.
Felboruló immunrendszer
Miképpen a házasság egészségi előnyökkel járhat, a magányosság éppen ellentétes hatást gyakorolhat. A magányról már megállapították, hogy növeli a szívroham vagy a stroke esélyét. A férfiaknál még nagyobb a valószínűsége az egészségi következményeknek, mert életük jobban felfordul a házastársuk elvesztése miatt, mint a nőké. A közvetlen stresszen túl kihull például a megfelelő táplálkozásra vagy egyéb módon egészséges életmódra ösztönző legfontosabb tényező az életükből. Az Economics & Human Biology című folyóiratban egy 2013-ban megjelent tanulmány megállapította, hogy a közelmúltban megözvegyült férfiak esetében 30 százalékkal nő meg a halálozás esélye a normális szinthez képest. Ugyanez nem volt igaz azokra a nőkre, akik elvesztették férjüket.
"Fontos, hogy az idősebb felnőttek megértsék, hogy a szeretett személy elvesztése milyen hatással lehet saját egészségi állapotukra és az élettartamukra. Az egészségügyi szolgáltatóknak, a családtagoknak és másoknak is meg kell adniuk a támogatást a házastárs halálával való megbirkózáshoz, különösen azoknál, akik egyébként is egészségi problémákkal küzdenek" - fejtette ki Matthew Dupre, a Duke Egyetem orvosi karának professzora. Az is megfigyelhető, hogy az idős párok egymásból nyerik az életkedvet . Ha egyikük meghal, az élni akarás forrása elapad, életük kiüresedik, és már nem érzik folytatásra érdemesnek.