Ha napi négy órát, vagy ennél több időt töltünk tévénézéssel, az az egész szervezetünkre kihat: sok egyéb káros egészségügyi hatás mellett együtt járhat például a vérrögképződés magasabb kockázatával - derül ki egy új kutatásból, amelyet oldalán a Harvard Health Publishing is idéz.
A vizsgálatban - melynek eredményei a European Journal of Preventive Cardiology című szaklapban jelentek meg - több mint 131 ezer negyven éves, vagy annál idősebb ember vett részt. Egyiküknél sem diagnosztizáltak korábban vénás tromboembóliát (VTE).
A VTE elnevezés két súlyos állapot ölel fel: a mélyvénás trombózist és a tüdőembóliát.
Előbbi leggyakrabban a lábszár vagy a comb ereiben keletkezik. Tüdőembólia esetén a vénában kialakuló vérrög egy része leválik, és a tüdőbe kerül, elzárva annak ereit.
Nem mindegy, mennyit ülünk a tévé előtt
A kutatók a képernyő előtt töltött idő alapján két csoportba sorolták a résztvevőket: az egyikbe azok kerültek, akik arról számoltak be, hogy naponta legalább négy órát tévéznek. A másikba pedig azok, akik napi 2,5 óránál kevesebbet ülnek a képernyő előtt. (Utóbbiak a ritkán, vagy soha nem tévéző kategóriába kerültek.)
Az utánkövetésből - ami öt évtől közel 20 évig terjedt - az körvonalazódott, hogy azoknál, akik a hosszasan nézték a tévét, 1,35-ször nagyobb valószínűséggel alakult ki VTE, mint a soha vagy ritkán tévézőknél. Bár a tanulmány szerzői elismerték, hogy az eredmény nem bizonyítja a tévé előtt töltött órák és a vérrögképződés kialakulása közötti ok-okozati összefüggést, mégis felhívja a figyelmet egy fontos kockázati tényezőre: mégpedig arra, hogyha sokáig ülünk egy helyben mozdulatlanul, a véráramlás lelassul a szervezetünkben, ami megnövelheti a vérrögképződés kockázatát.