Tanulmányunk lényege, hogy a koronavírus elleni vakcina alapimmunitást nyújt. Ami erősödhet, attól függően, ami utána következik - mondta Fikadu Tafesse, a portlandi Oregoni Egészség és Tudomány Egyetem orvosi karának molekuláris mikrobiológia és immunológia professzora. A vizsgálatban - az egyetem munkatársai közül kikerülő - 26 oltott, ám áttöréses fertőzést elszenvedett személyt haonlítottak össze egy olyan csoport tagjaival, akik szintén oltást kaptak, de nem betegedtek meg COVID-19-ben.
"A beoltott, majd a koronavírust elkapó embereknél jelentősen megnőtt az antitestek szintje. A növekedés néha 1000, vagy akár 2000 százalékos is lehetett, ami szinte szuperimmunitás" - mondta Tafesse az egyetem hírportáljának . Más vizsgálatok is igazolták, hogy a SARS-CoV-2 vírussal való megfertőződés, majd az azt követően beadott egy adag vakcina nagyon erősen véd az újrafertőződéssel szemben.
A fordított sorrend nem ajánlott
"Ez az egyik első tanulmány, amely kimutatta, hogy az oltást követő áttöréses fertőzés erősebb immunitást eredményez, mint a korábbi fertőzés vagy az oltás önmagában" - jelentette ki Monica Gandhi, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó szakértője a USA Today szerint .
Bár valószínűleg ugyanolyan védelmet nyújt, a fordított sorrend mégsem ajánlott. A védőoltás beadása előtti fertőzés Gandhi veszélyes, mert nem lehet megjósolni, hogy ki fog súlyosan megbetegedni.
Mivel úgy tűnik, hogy a rendkívül fertőző omikron még a teljesen beoltott embereket is képes megfertőzni - noha az eddigi tapasztalatok szerint náluk enyhe vagy akár tünetmentes eseteket produkál - ezek az eredmények különösen izgalmasak. Ha teljesen oltottként véletlenül ki vagyunk téve a vírusnak, elképesztő immunválaszt kapunk - mondta Tafesse. Azaz mindenkinek érdemes kérnie a harmadik oltást, még akkor is, ha korábban átesett fertőzésen.
Jól teljesít az emberi immunrendszer
"A felfedezés azt mutatja, milyen jó munkát végez az immunrendszer " - mondta Shane Crotty, a kaliforniai La Jolla Immunológiai Intézet professzora. Minden alkalommal, amikor az immunrendszer találkozik a vakcinával vagy a vírussal, egyre többet tanul és egyre jobban képes felvenni a harcot az adott variánssal és az esetleges, más változatokkal.
Az interneten sok más egyéb mellett olyan információk is terjednek, amelyek szerint a koronavírus-fertőzésből való felépülést követő oltás veszélyes, mert túlstimulálhatja az immunrendszert. "Ez totális badarság. Az összes vakcinakísérlet során tesztelték. A COVID-19 expozíciót követő oltás teljesen biztonságos" - szögezte le Crotty.
Gregory Poland, a Mayo Klinika oltáskutató csoportjának igazgatója szerint az emlékeztető oltás még mindig biztonságosabb, mint a SARS-CoV-2 vírussal való megfertőződés, különösen a súlyos betegség kockázatának kitettek, köztük a 70 év felettiek, a cukorbetegek és a legyengült immunrendszerűek esetében. Szerinte a legjobb, ha három adag mRNS-vakcinát kapunk, és soha nem fertőződünk meg. A szövődmények, köztük a hosszú COVID és mások megfertőzése még így is kockázatot jelentenek - mondta.
Azoknak, akik már átestek a fertőzésen és nem szeretnék beoltatni magukat, Crotty azt javasolta, hogy gondolkodjanak másképpen. "Ha legalább egy adag vakcinát kapnak, elképesztő immunitásuk lesz majd az omikron és minden más azonosított változat ellen" - mondta.