Így távozhat kínok nélkül a vesekő

A vesekő távozása a szervezetből legendásan fájdalmas folyamat. Ha azonban ismerjük a kövek kialakulásának okát és módját, valamint tisztában vagyunk a fájdalom jellegével, valószínűleg kevesebb szenvedéssel is megszabadulhatunk testünk e nem kívánt produktumától.

Akinek komoly veseköves fájdalma van, annak biztosan nincs kedve hetykén sétálni az utcán. Pedig lehet, hogy rákényszerül a mozgásra a kőtől való megszabadulás érdekében. A fájdalom jellege és intenzitása a tompa sajgástól az éles, akár ájulásba is taszító kínig terjed. A vesekövek akkor alakulnak ki – írta a University Health News –, amikor a vizeletben lévő ásványok koncentrálódnak és (általában kalciumból) kavicsszerű csomókat képeznek a vesében. A kövek onnan tartanak lefelé a húgyutakon, s ez a folyamat olykor végtelenül kellemetlenné válik.

vesekő
A vesekő önmagában nem okoz fájdalmat, a mozgását kíséri a kínlódás - Fotó: 123rf

Az ureter az a cső, amelyen át a vizeletet a veséből a húgyhólyagba jut. A húgycső az a vezeték, amelyen át a vizelet a szabadba távozik. A kövek is ezt az utat járják be. A nyolcvan százalékuk kalciumból épül fel, de a szervezet maga is termelhet köveket, amelyeket az ammónia, a húgysav és a cisztein (egy aminosav, amely a fehérjék felépítésében segít) okozza. A vesekő kialakulásának legalapvetőbb tényezője a dehidratáció. Ha a szervezetünkre egy természetes laboratóriumként tekintünk, abban a vizelet csak egy olyan oldat, amely a dehidratáció (a túl kevés víz) miatt nem képes feloldani a potenciális kőképző részecskéket.

A kövek zöme magától kiürül

Nem a kő maga váltja ki a fájdalmat. Valójában, ha egy kő megül a vesében vagy a húgyhólyagban anélkül, hogy elzáródást okozna, lehet, hogy egyáltalán nem jelzi a jelenlétét fájdalommal. De amikor egy kő mozog a vesében, vagy elakad a vizeletben, és blokkolja a vizelet áthaladását, az elzáródás már fájdalmas tünetekkel járhat. Ilyen tünet lehet például az éles szúró fájdalom a háton vagy az oldalon, a hányinger, hányás és a gyakori és fájdalmas vizelés is. Jelentkezhet vér is a vizeletben, ahogyan láz is, de ez utóbbi csak fertőzés esetén. A kő mozgását jelezheti az is, ha a fájdalom hol megjelenik, hol megszűnik.

Minél kisebb a kő, annál valószínűbb, hogy magányos példány. A vesekövek nyolcvan százaléka ebbe a (kevesebb, mint 4 mm-es) kategóriába tartozik. A legtöbb esetben, ha a kő nagyobb mint 4 mm, az eltávozásához (eltávolításához) orvosi beavatkozásra is szükség van.

A fájdalom kezelése

A gyógyszerek közé fájdalomcsillapítók és görcsoldók tartoznak. Emellett nagy mennyiségű folyadék (leginkább tea) bevitelére van szükség a vizelet mennyiségének növelése érdekében, mert annak átöblítő hatása segíthet a kő húgyutakon történő áthaladásában. A régi népi bölcsesség szerint segít, ha tömegközlekedési eszközökön rázatjuk magunkat, de az egyszerű séta is enyhülést hozhat. Az orvos felírhat olyan gyógyszert, amely kitágítja a húgyutakat, s így lehetővé válik a kő áthaladása. A forró zuhanyozás vagy egy kád meleg vízben fürdőzés ideiglenesen ugyan, de megkönnyebbülést hozhat.

A vesekövesség valóságos népbetegségnek számít, hiszen Magyarországon is 300-400 ezer ember küzd vele. Megfelelő életmóddal azonban jelentősen csökkenthető a kövek kialakulásának esélye. Minimalizálni kell például a kávé- és a csokifogyasztást.

Aki úgy gondolja, hogy veseköve van, menjen el orvoshoz, mielőtt a fájdalom kergetné oda. Az orvos megfelelő tanácsokat adhat a kő kijutásának megkönnyítésére, illetve, ha a követ sikerül elcsípni, és a szakember elemezheti, az a későbbi kövek kialakulásának megelőzéséhez fontos információkkal szolgálhat. Ha az otthoni intézkedések ellenére a fájdalom még mindig súlyos, feltétlenül forduljunk orvoshoz. A vérvizsgálatok megmutatják a kalciumszinteket , de mirigy- és veseműködési zavarokra is feltárhatnak. A CT-vizsgálat képes azonosítani a vesekövet, az ultrahangvizsgálatok pedig a vese és a húgycső duzzanatát érzékelik, ami arra utal, hogy a kő blokkolja a vizelet áramlását.

Vesekövek és számok
Az emberek nem egészen 3-4 százaléka esik át élete során veseköves eseményen. A legtöbben 30-60 éves életkor között küzd meg a vesekövekkel. A 4 mm-nél kisebb kövek áthaladásához a húgyutakon átlagosan 31 nap. Azok közül, akiknek volt vesekövük az 50 százalék 4 éven belül egy második kővel is találkozni fog. A kövek 80 százaléka elég apró ahhoz, hogy önmaga távozzon a szervezetből.

Ha a kő túl nagy, a fájdalom túl súlyos, fertőzés alakult ki, vagy jelentős a vérzés, akkor a vesekövet sebészeti úton el kell távolítani, vagy akkora darabokra törni, hogy a törmelék a húgyutakon áthaladhasson.

A vesekő megelőzése

Jó hír a veseköves incidensen átesetteknek, hogy az 50 százalékuk sohasem fog hasonlóval találkozni az életében. Akiknél ismétlődnek a kövek, a prognózis a kiváltó októl, de attól is függ, hogy a beteg mennyire hajlandó követni a megelőzési irányelveket. Ezek közé tartozik a több folyadék és a kevesebb fehérje fogyasztása, a só bevitelének csökkentése, valamint a citrát (citrom, narancs, grapefruit) bevitelének növelése, amely gátolja a vesekövek kialakulását. Ezzel szemben szükséges az oxálsavat tartalmazó élelmiszerek, például a sóska, a spenót vagy (sajnos) a csokoládé fogyasztásának mérséklése, hiszen ezzel csökken az oxalátkövek kialakulásának esélye.

Mit fogyaszthatunk a megelőzésért?

Vannak természetes módszerek, amelyeket bevezethetünk a vesekövek ellen.

  • Igyunk sok vizet a hidratáltság fenntartásához (ez átlagosan 8 pohár elfogyasztását jelenti naponta) illetve ennek másfélszerese is hasznos lehet, ha már kőre gyanakszunk.
  • Fogyasszunk citromlevet, mert a tartalma segít lebontani a kalciumvegyületekből képződő köveket, de legalább is lassítja a növekedésüket. Éhgyomorra reggel és pár órával vacsora előtt egy pohár jól megcitromozott limonádé komoly szolgálatot tesz.
  • A bazsalikom is segít, mert stabilizálja a húgysavszintet, ami nehezebbé teszi a vesekövek kialakulását. A bazsalikomban ecetsav is van, ami segíti a kövek kémiai lebontását. Egy teáskanálnyi bazsalikom levelekből kipréselt lé naponta már megteszi a magáét.
  • Az almaecet is hatásos a kalciumos kövek lebontásában. Két evőkanállal tegyünk egy pohár vízbe, és étkezés előtt fogyasszuk naponta párszor.
  • A búzacsíralé hozzájárul a sók megkötéséhez a húgyutakban, s megelőzi a kikristályosodásukat, ami a vesekövek előfeltétele. A búzacsírában antioxidánsok is vannak, napi pár evőkanál fogyasztása mér elegendő lehet.
  • A zellerlé vagy -mag is jótékony. Olyan antioxidánsokat tartalmaz, amely ösztönzi a vizelet előállítását. Ha rendszeresen zellert adunk az ételeinkhez, azzal csökkentjük a vesekő kockázatát. A napi zellerfogyasztással kezelhetjük a vesekő kellemetlenségeit.
  • A vesebab rengeteg magnéziumot tartalmaz és ez akadályozza a kövek kialakulását, illetve segít a szimptómák kezelésében. A bab hüvelyéből is készíthetünk lassú tűzön 5-6 órás főzéssel olyan főzetet, amelyet leszűrve a nap folyamán többször is fogyaszthatunk.
  • Az extraszűz olívaolaj azzal segíti a kövek távozását, hogy síkossá teszi (megolajozza) a húgyutakat, ahol a kő áthalad. Reggel és este 1,5 deci sokat segít.
  • Ilyenkor lehet bevenni más gyógynövény-készítményeket is, amelyek csökkentik a fájdalmat és a kellemetlenséget.
  • A gránátalmalé, vagy a gyümölcsből frissen kinyert magok fogyasztása szintén segíti megelőzni a kövek kialakulását, de a távozásukat is támogatja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +9 °C

A kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett sok napsütés várható. Csapadék nem lesz. A déli, délnyugati szél helyenként megélénkül. Délután 24 és 29 fok között alakul a hőmérséklet. Késő este 14, 20 fok valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Jász-Nagykun-Szolnok
Legrosszabbul:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Kezdjük újra