Koronavírus: újabb kínai vakcinát engedélyeztek

Kínában engedélyezték a Shenzhen Kangtai Biological Products vállalat koronavírus elleni oltóanyagának vészhelyzeti alkalmazását - erről adott hírt a New York Times vakcinafigyelője.

Kína engedélyezte a Shenzhen Kangtai Biological Products vállalat koronavírus elleni oltóanyagának vészhelyzeti alkalmazását - derül ki a New York Times vakcinafigyelőjének legfrissebb adataiból.

kínai vakcina
Gőzerővel készülnek a különféle koronavírus elleni vakcinák Kínában. Fotó: Getty Images

A kínai Shenzhen Kangtai Biological Products - amely különféle oltóanyagokat gyárt, például a kanyaró és a hepatitis B ellen - 2020 októberében kezdte inaktivált koronavírust tartalmazó vakcinájának klinikai vizsgálatát. Az első szakaszba 180 önkéntest vontak be. Februárban indultak a fázis II. vizsgálatok, májusban pedig gyorsan neki is futottak a harmadik fázisnak, amely során már több ezer emberen vizsgálják, hogy a készítmény biztonságosan alkalmazható és hatásos-e, milyen lehetséges mellékhatásokat és egyéb egészségügyi hatásokat, illetve oltási reakciókat okoz. Hogy ez a szakasz eddig milyen eredményeket hozott, még nem tudni, mert csak néhány hete kezdődött - ahogy a korábbi fázisok eredményeit sem hozták nyilvánosságra -, de az biztos, hogy a vállalat már bejelentette: vakcinájuk megkapta a kínai kormánytól a vészhelyzeti alkalmazási engedélyt.

Az Egészségügyi Világszervezet friss értékelése szerint nem megfelelően bizonyított, hogy a kínai Sinopharm-vakcina a 60 év felettieknél is hatékonyan előzi meg a koronavírus-fertőzést. Részletek!

Hogy került a képbe a Shenzhen Kangtai?

Érdekes körülmény, hogy 2020 augusztusában az AstraZeneca megállapodást kötött a Shenzhen Kangtai vállalattal - a kínai céget érintő korrupciós botrányok ellenére - , melynek értelmében utóbbi vállalta, hogy 2021 végéig legalább 200 millió adag Astra Zeneca-vakcinát gyárt a kínai piacra. Ahogy arról a Reuters beszámolt , a Shenzhen Kangtai februárra befejezte létesítményének építését, amelyet úgy terveztek, hogy évente 400 millió adag AstraZeneca-vakcinát tudjon előállítani (ez a 2020-ban ígért kapacitási cél duplája), és a vállalat közlése szerint el is kezdődött a kísérleti gyártás.

Egyre szaporodó kínai vakcinák

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Eddig négy koronavírus elleni kínai vakcinával oltanak: a Sinopharm-vakcinát a világ számos országában használják - Magyarországon is -, vészhelyzeti alkalmazását nemrégiben a WHO is jóváhagyta . A Sinopharm vállalat másik oltóanyagát a Vuhani Biológiai Intézetben fejlesztették. Ezt Kínán kívül eddig az Egyesült Arab Emirátusokban vetették be, de csak korlátozott mennyiségben. A szintén kínai Sinovac biotechnológiai vállalat CoronaVac elnevezésű oltóanyagát szintén több országban - köztük Brazíliában - alkalmazzák, május eleje óta pedig már az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) is vizsgálja. A CanSino Biologics vállalat Convidecia nevű vakcináját - ami a többitől eltérően egydózisos, és nem inaktivált, elölt vírust tartalmaz, hanem adenovírus- alapú - pedig Magyarországon is engedélyezték, ám vásárlására a megfelelő oltóanyag-ellátottság miatt végül mégsem került sor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.