Már hivatalosan is létezik a hosszú COVID

Az Egészségügyi Világszervezet nemrégiben közzétette a hosszú COVID hivatalos definícióját és tüneteit.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) október elején tette közzé a hosszú COVID hivatalos definícióját. Ami azért jelentős előrelépés, mert noha régóta tudható, hogy a koronavírus-fertőzés egyeseknél hosszú távon elhúzódó tüneteket okoz, ennek az állapotnak eddig nem létezett hivatalos meghatározása - számolt be róla a Healthline.

hosszú COVID
Egyelőre csak megbecsülni lehet, hány embert érinthet a hosszú COVID. Fotó: Getty Images

Mi számít hosszú COVID-nak?

A WHO által közzétett dokumentumban "poszt-COVID-19 állapotként" szerepel a köznyelvben eddig hosszú COVID -ként vagy poszt-COVID-szindrómaként emlegetett állapot. Ez a hivatalos definíció szerint "olyan személyeknél fordul elő, akiknek a kórtörténetében valószínűsíthető vagy megerősített SARS-CoV-2 fertőzés szerepel, általában 3 hónappal a megbetegedés kezdetétől számítva, legalább 2 hónapja fennálló tünetekkel , amelyek egyéb diagnózissal nem magyarázhatók". (A WHO szerint a gyermekek esetében más definícióra lehet szükség.)

A hosszú COVID többféleképpen érintheti az embereket: van, aki elhúzódó, folyamatosan fennálló szimptómákat tapasztal, mások átmeneti javulás után a korábbi tünetek újbóli megjelenéséről számolnak be. A tünetek rendkívül széles skálán mozoghatnak: ezek közé tartoznak például a kognitív zavarok, a fáradtság és a légszomj is. Míg a szövődmények között szerepel a stroke és a szívroham - erről már Inimary Toby, a Dallasi Egyetem Biológiai Tanszékének adjunktusa beszélt.

Téved, aki azt hiszi, hogy két oltással teljes biztonságban van a COVID-19-től. Az pedig még nagyobbat, aki csak egy oltást vett fel, vagy egyet sem. Az alábbi beszámoló egy olyan betegtől származik, aki megkapta mindkét oltást, mégis covidos tüdőgyulladással esett ágynak. Habár nem került kórházba, nagyon keményen kellett küzdenie a koronavírussal.

Az akut betegség során általában három tünetegyüttes jelentkezhet: légzőszervi-, mozgásszervi-, és emésztőrendszeri. Előbbiek közé tartozik a köhögés, a váladékürítés és a légszomj , utóbbiak közé pedig a hasi fájdalom, a hányás és a hasmenés sorolható. Jellemző mozgásszervi szimptóma az izom- és ízületi fájdalom, a fejfájás és a fáradtság.

Miért veszélyes a hosszú COVID?

A hosszú COVID hatásait kutató Joseph A. Roche, a Wayne Állami Egyetem fizikoterápiás programjának docense szerint a tüneteket nem mindig egyszerű beazonosítani. A fáradtság például utalhat hosszú COVID-ra, de krónikus fáradtság szindrómára is, amelyet eddig más vírusos megbetegedések után jelentkező állapotként ismertek. A hosszú COVID esetében ráadásul nem csak fizikai és mentális fáradtságról van szó, hanem olyan tartósan fennálló problémákról, amelyek létfontosságú szervekeket, például a tüdőt, a szívet, valamint az ereket és szöveteket is érinthetik - tette hozzá Roche.

Elhúzódhat a teljes gyógyulás

Egyelőre a szakemberek is csak találgatni tudják, meddig tarthat a hosszú COVID. Az eddigi tapasztalatok alapján a tünetek egyeseknél pár hónap alatt elmúlnak, másoknál viszont egy évre, vagy akár ennél is hosszabb időre lehet szükség a teljes felépüléshez. Toby szerint az emberek körülbelül 10-20 százaléka hetekig vagy akár hónapokig elhúzódó tüneteket tapasztal.

Roche ennél sötétebb képet fest: a kutatócsoportja által gyűjtött adatokból kiderült, hogy a SARS-vírussal megfertőzödött emberek egy része 4 év utánkövetés után is elhúzódó tünetekkel küzd. Elmondása szerint ismer olyan koronavírusos betegeket, akik a járvány első hullámában kapták el a vírust, de még mindig nem gyógyultak fel teljesen. "Egyesek talán soha nem is fognak" - jósolja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra