Mi a legjobb módja a gyümölcs- és a zöldségmosásnak?

Ahogy egyre melegedik az idő, úgy nő a veszélye, hogy az elfogyasztott ételen keresztül elkapunk valamilyen fertőzést. A mosatlan zöldség és gyümölcs különösen jelentős kockázatot jelent. Csakhogy nem mindent lehet ugyanúgy megmosni. Íme a legcélravezetőbb módszerek!

A termények, például a saláta megmosása nem véd meg önmagában a betegséggel fenyegető baktériumoktól, például az E. colitól. Egy nemrégiben készült amerikai tanulmány megállapította, hogy a leveles zöldségek leöblítése vagy vízben áztatása öntése nem csökkenti jelentősen az E. coli baktériumok jelenlétét a növények felszínén. Egy másik tanulmány pedig, amely a Georgiai Egyetemen készült, úgy találta, hogy a speciálisan gyümölcsmosásra tervezett termékek még kevésbé voltak hatékonyak, mint a tiszta víz, ha az E. colit kellett eltakarítani. Ez elég rossz hír, de szerencse, hogy igen kicsi a valószínűsége, hogy valaki ezzel a mikrobával fusson össze a boltból vagy akár a piacról hazavitt zöldségeken vagy gyümölcsökön.

zöldség-gyümölcs
A főszabály, hogy a gyümölcsöt és a zöldséget meg kell mosni. Ha lehet, fogyasztás előtt

Lehet, hogy az E. colit nem könnyű lemosni, de mégis van egy sor jó okunk a termények megtisztítására. A talajból ugyanis számos nem kívánatos anyag kerülhet a zöldségek és a gyümölcsök felszínére. Amikor el kell távolítani a szennyeződést, vagy bármi mást, ami betegséget okozhat - például a terményt megtapogató másik vásárló ujjáról származó kórokozókat -, akkor az egyszerű öblítés is megteszi. S ha lehetséges, át kell dörzsölni és meg kell szárítani a gyümölcsöt és zöldségét. Általában ez a leghatékonyabb tisztítási módszer.

Megmosni közvetlenül fogyasztás előtt

Természetesen az alkalmazandó eljárás termékről termékre más és más. Egy almát, amelynek sima a héja, érdemes folyóvíz alatt átdörzsölni és leöblíteni. A tisztítás hatásosságát vizsgáló tanulmány szerint az ilyen mosás és egy tiszta konyharuhával való szárítás révén a mikroorganizmusok száma jelentősen csökken. Bár ez a módszer alma, körte és más kemény héjú gyümölcsök és zöldségek esetében működik, a bogyós gyümölcsöknél már nyilvánvalóan nem alkalmazható. A málnát vagy epret nem lehet dörzsölni. Ezeknél az étkezés előtti erős öblítés a legjobb. A "közvetlenül étkezés előtt" kitétel fontos. A nedvesség ugyanis elősegítheti a baktériumok szaporodását. Különösen nyáron kell erre figyelni, hiszen a bogyós gyümölcsöket igazából meg sem lehet szárítani.

Arról is meg kell győződni, hogy bármi, ami a termékkel az öblítés és az étkezésre való előkészítés során érintkezhet - beleértve a kezünket, a szűrőedényt, a salátacentrifugát, a tányért, az evőeszközt, vagy bármi mást - tiszta-e. Ha nem tartjuk be ezeket az óvintézkedéseket, körülbelül akkora valószínűséggel juttatunk a szervezetünkbe valamilyen fertőző ágenst , mintha nem mosnánk meg a terményeket.

Van néhány sokak által használt módszer, amelyet azonban szükségtelen követni. Felesleges vízzel teli mosogatóban áztatni vagy kefével sikálni a zöldséget, gyümölcsöt, vagy szódabikarbónát használni a növényvédő szerek eltávolítására. Az első két módszer nagyobb valószínűséggel szennyezi a termékeket, mint a fertőtlenítene. A szódabikarbóna ugyan valóban eltávolíthatja a peszticidek maradványait a gyümölcsök felszínéről, de kevés bizonyíték van rá, hogy a boltban vásárolt termékek szennyezettsége bármilyen egészségi kockázatot jelentene. Ha valaki nagyon aggódik a kemikáliák miatt, akkor a lehetőségeihez mérten inkább vásároljon bioterményeket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Előrecsomagolt termékek

Ha az előrecsomagolt termékek zacskóján az olvasható, hogy fogyasztásra kész, akkor felesleges tovább mosogatni. Az üzemi körülmények között ugyanis professzionális tisztító és fertőtlenítő technológiákat alkalmaznak, s otthon nagy valószínűséggel nem fogunk jobb eredményt elérni. Amire csak az van írva, hogy előmosott vagy mosatlan, azt nyilvánvalóan meg kell tisztítani. Ugyanez a helyzet az üzletekben tálcára vagy rekeszekben kihelyezett terményeknél, és a piaci vásárlás esetében is. A frissen szedett gyümölcs és zöldség is mindig megmosandó. Még akkor is, ha saját kertünkből származik, ugyanis a szabad környezetben akár a legkedvesebb szomszédtól is átkerülhetnek szennyező anyagok.

Mindannyiunkkal megesett, hogy a piacon vagy zöldségesnél kiválasztott gyönyörűen mutató gyümölcs kóstoláskor éretlennek vagy éppen íztelennek bizonyult. Hogyan állapíthatjuk meg egy gyümölcsről, hogy érett és ízletes-e? Most ehhez ajánlunk hét egyszerű tippet. Részletek!

Ha ellenőrzött helyről származó terményt vásárolunk, akkor elég az alapos mosás, ha lehetséges akkor a kézzel való ledörzsölés, majd a szárítás, ha biztonságosan szeretnénk nyers terményt fogyasztani. Tökéletes tisztaságot nem igen fogunk elérni, de arra nincs is szükség, mert a szervezetünk védekezőrendszere ritka esetektől eltekintve elbánik a maradék kórokozókkal. Sőt ez jelenti azt a gyakorlást, amelytől még hatékonyabb lesz a védelmünk. A mosatlan zöldség és gyümölcs azonban olykor veszélyes lehet, azaz a tisztítás cseppet sem felesleges.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.