Mi hasznuk van a bölcsességfogaknak?

A bölcsességfogak biológiai tévútnak tűnnek. Sok ember szájába nem illeszkednek megfelelően, ami minden évben fogászati műtétek millióihoz vezet. Vannak olyanok, akiknek kifejezetten jól jönnek az extra fogak, míg másoknál ezek ki sem fejlődnek. Mi hát a helyzet a harmadik nagy őrlőfoggal?

Bölcsességfogműtétre rengeteg embernek van kilátása. Erre sokan legfeljebb azért nem vállalkoznak, mert a kellemetlenség eltűrése könnyebbnek tűnik, mint a várható fájdalom. Csakhogy ez utóbbi valószínűleg már a múlté a fejlett érzéstelenítési eljárásoknak köszönhetően. A fogorvosi rendelőknek viszont ez komoly lehetőséget jelent a betegek bevonzására, akiket alkalmasint negyedórás beavatkozással, sőt, akár ajándékkal is csábítanak. Jobban mondva ilyen eszközöket is bevetnek a még mindig létező félelemgát ellen. De miért is fejlődnek ki ezek a fogak, ha sokaknál több kínnal jár a meglétük, mint haszonnal? Lehet, hogy erről mi magunk tehetünk.

bölcsességfog
Gyermekkorban kell sok keményet rágni, hogy legyen hely a bölcsességfogaknak - Fotó: 123rf

Az évtizedek óta tartó kutatások végül egy meglepő elméletbe torkolltak. Számos tudós úgy véli, hogy a harmadikként kibújó őrlőfog problémája a gyermekkorban fogyasztott lágyabb élelmiszerekre vezethető vissza. A vadászó-gyűjtögető közösségek által fogyasztott természetes táplálékhoz képest a mezőgazdasági és ipari termelésből kikerülő élelmiszerek puhábbak. Nyilvánvaló a főtt tészta és a hasábburgonya, illetve a vadon termő gyümölcsök és a nyílt tűzön pörkölt vadhús közötti különbség. Úgy tűnik tehát, hogy a gyermekkorban fogyasztott kemény étel ösztönzi az állkapocs növekedését, lehetővé téve, hogy a szánk elég nagyra nőjön három hátsó őrlőfog számára is. A puha táplálék viszont nem eredményez elég rágóedzést az állkapocs növekedési potenciáljának kiaknázásához. Ebből a szempontból tehát a modern emberi száj túlzsúfoltsága nem evolúciós, hanem fejlődési kérdés. Az örökölt gének nem határozzák meg teljesen a bölcsességfogak sorsát.

Végül ez a helyzet azt eredményezi, hogy az emberi populáció mintegy felénél a bölcsességfogak rendesen fejlődnek ki, de becslések szerint az emberek mintegy 22 százalékánál egy vagy több bölcsességfog hiányzik, míg 24 százaléknál a fog kifejlődik ugyan, de sohasem bújik ki az íny alól, s beágyazódva marad - írja a Discover magazin.

Használd vagy veszítsd el őket!

Az ismertetett hipotézist alátámasztja az állkapocs méretének és a bölcsességfog képződésének összehasonlítása a különböző társadalmakban. Egy 2011-es tanulmány olyan múzeumi koponyákat vetett össze, amelyek különböző növénytermesztő és állattenyésztő környezetből és táplálkozási csoportokból származtak. A lágyabb élelmiszereket fogyasztóknak következetesen rövidebb volt az állkapcsuk, ami kevesebb helyet kínált a fogak számára. Ez a megállapítás összhangban van azzal az elképzeléssel, hogy az étrend befolyásolja az állkapocs méretét. Fejlettebb statisztikai módszerek alkalmazásával, nagyobb számú koponyát vizsgálva hasonló következtetésekre jutottak antropológus kutatók 2017-ben: szerény, de megbízható különbségeket észleltek az állattenyésztők és a gazdálkodók között, különösen, ha az utóbbi csoport tejtermékeket is előállított.

A feldolgozott élelmiszerekhez való hozzáférés a bölcsességfogak problémájának erős előrejelzője a társadalmakban. Egy indiai tanulmányban 900 vidéki és városi lakosnál vizsgálták meg az impaktált (beágyazott) őrlőfogak előfordulását. A vidékiek mintegy 15 százalékánál mutatták ki ezt az állapotot, míg a városi lakosok 30 százalékánál fordult elő rejtve maradt bölcsességfog. Egy hasonló tanulmány Nigériában 2400 résztvevő vizsgálatából azt mutatta ki, hogy a városi emberek körében hétszer gyakoribb a rejtett zápfog, mint a vidékieknél.

Csak keményen!

A puha és kemény élelmiszerek fogyasztásának hatása nemcsak az embereknél figyelhető meg, hanem az állatvilágban is. Kísérletek bizonyították, hogy a puha étrenden tartott állatoknál (patkányoknál, mókusoknál, majmoknál, páviánoknál, törpe sertéseknél és szirtiborzoknál) is megjelentek olyan problémák, mint a rosszul illeszkedő fogak , a kisebb pofa és alulfejlett állkapocs.

Evolúciós trend, hogy a bölcsességfogak és a kettes frontfogak (a kis metszőfogak) eltűnnek, illetve egyre kisebbek lesznek. Utóbbiak - főleg a nőknél - egyre gyakrabban jelennek meg apró cseppfogak formájában. Ezek a folyamatok azonban nagyon lassúak, így még biztosan jó ideig az emberiséggel maradnak a bölcsességfogak is. Az viszont tény, hogy az orvosok egyre több bölcsességfogat távolítanak el, jellemzően akkor, ha panaszt okoznak, például begyulladnak vagy a csak félig előbújt fogat nehéz tisztítani, s emiatt könnyen tönkremegy. Részletek!

Ezek a tanulmányok azonban nem magyarázzák meg, hogy miért tűnik el olykor a bölcsességfog. Ez ugyanis bizonyos esetekben valóban példa lehet a közelmúlt evolúciójára, hiszen az emberek amiatt nem kerültek rágási hátrányba, mert a táplálékuk megpuhult. Ezen túl az sem világos, hogy az étrend változására mi hatott a leginkább (szerszámhasználat, főzés, háziasítás vagy iparosítás), s mi a forrása a bölcsességfogak problémájának. E tényezők kumulatív hatása azonban biztos: ma az emberek sokkal puhább ételeket fogyasztanak, mint az őseink, és a szánk nem fejlődik ki a lehetőségei határáig. Következésképpen sok fogorvos azt javasolja, hogy növeljük a ropogós, kemény ételek fogyasztását a gyermekek étrendjében. Továbbá adjunk nekik nyers gyümölcsöt, zöldséget és magvakat, különösen dióféléket, amivel potenciálisan megakadályozhatjuk a bölcsességfogak későbbi kényszerű eltávolítását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +13 °C
Minimum: +0 °C

A pára és köd (az Alpokalján néhol csak lassú) feloszlását követően az ország nyugati felén fátyolfelhők szűrhetik a napsütést, míg keletebbre jellemzően derült, napos idő várható. A nyugati határvidéken ugyanakkor az éjszaka képződött köd csak lassan oszlik fel. Csapadék nem lesz. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 15 fok között alakul. Késő estére -2 és +6 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra