A Johns Hopkins Egyetem baltimore-i Kimmel Rákközpontjában a kutatók az ausztrál Walter és Eliza Hall Intézet munkatársaival együtt olyan vérvizsgálatot fejlesztettek ki, amely egyszerre képes érzékelni nyolcféle gyakori rákfajta jelenlétét. A "CancerSEEK", azaz RákKERESŐ néven bemutatott vérvizsgálati módszer a véráramban keringő kis mennyiségű DNS-t és fehérjéket azonosítva mutatja ki a rákos sejtek jelenlétét. Képes jelezni a petefészek-, a máj-, a gyomor-, a hasnyálmirigy-, a nyelőcső-, a bél-, a tüdő- vagy az emlőrákot is. Az áttörés olyan jelentősnek tűnik, hogy arról még a Világgazdasági Fórum is külön megemlékezett .
A folyadékbiopsziaként ismert teszt egyértelműen különbözik a standard biopsziától , amelynek során egy mintavevő tűt egy szilárd tumorba szúrnak, hogy a kiemelt szövet vizsgálatával erősítsék meg a rákról szóló diagnózist. A CancerSEEK kevésbé invazív, ráadásul úgy is el lehet végezni, hogy tudnánk, a rák jelen van-e, ezért lehetővé válik a korai diagnózis, így sokkal nagyobb lehet a gyógyulás esélye.
A vizsgálat megbízhatóan észleli a korai stádiumú és ezért még gyógyítható rákokat. Az eljárás ritkán ad pozitív eredményt azoknál az embereknél, akiknek nincs rákjuk. Ez megakadályozza a betegség miatti súlyos szorongás kialakulását és a további, invazív vizsgálatokat, akiknek nincs szükségük ezekre.
Mivel többféle rákot lehet vele egyszerre szűrni, a vizsgálat teljesen rutinszerűvé tehető a többi vérvizsgálattal , például koleszterinszint-ellenőrzéssel egyidejűleg. Addig azonban még néhány évnek el kell telni, mert ezt a tesztet is, mint minden más gyógyító eljárást előírásosan kell tesztelni klinikai körülmények között. Ez pedig időigényes folyamat.
Hogyan működik a szűrés
Gyakran még azelőtt, hogy a betegségre jellemző tünetek megjelennének, már a nagyon kicsi tumorok is elkezdenek kis mennyiségű mutált DNS-t és abnormális fehérjéket kibocsátani a vérbe. A jól működő sejtekből is felszabadulnak DNS-töredékek és fehérjék, de a rákos sejtek DNS-e és fehérjéi az adott betegségre jellemzőek és többféle eltérést is tartalmaznak a normál sejtek anyagaitól.
A CancerSEEK vizsgálat rendkívül érzékeny, felismeri a DNS mutált fragmentumait akkor is, ha egyetlen egy ilyen van 10 ezer normál DNS-töredék között. Azaz gond nélkül megtalálja a tűt a szénakazalban.
Az idén év eleji bejelentésig az eljárást már több mint 1000 embernél alkalmazták különböző típusú korai stádiumú rákoknál. Kimutatták, hogy pontosan felismeri a rákot, beleértve a hasnyálmirigy-, a petefészek-, a máj-, a gyomor- és a nyelőcsőrák 70 százalékát. Az ilyen típusú daganatok esetében jelenleg nem áll rendelkezésre szűrővizsgálat sem vérelemzéssel, sem más módon. A rák kimutatásával együtt a vérvizsgálat az esetek 83 százalékában azt is pontosan előre jelezte, hogy milyen típusú daganatról van szó.
Miért olyan fontos
A daganatos betegségek kezelésében ugyan jelentős a haladás, de ez olykor komoly beruházásokkal és kiadásokkal járhat. (Például feleslegessé válhatnak a műtéti beavatkozások .) A korai diagnózis sokkal olcsóbb terápiákat tesz lehetővé, továbbá kulcsfontosságú a rák pusztító hatásának elkerüléséhez és a rákos halálesetek csökkentéséhez.
Ráadásul ha vannak is bizonyítottan hatásos szűrővizsgálatok, amelyek lehetővé teszik a korai diagnózist, gyakran kellemetlenek, emiatt sokan nem veszik igénybe ezeket. Elég csak a kolonoszkópiás szűrésre gondolni a vastagbélrák esetében. Ezenkívül e vizsgálatok csak mérséklik, de nem szüntetik meg a rák kockázatát, hiszen csak egyféle betegséget szűrnek ki egyszerre.
Mivel a mutációk és a megváltozott fehérjék jellegzetes mintázata más és más az egyes ráktípusoknál, a CancerSEEK nemcsak azt észleli, hogy valahol megjelent a rák a szervezetben, de ahhoz is támpontot ad, hogy hol kezdjék el keresni. Például ha a minta vastagbélrákra utal, akkor a kolonoszkópia a logikus következő lépés. Mivel a több mint 800 egészséges embertől kontrollként levett vérmintákban kevesebb mint 1 százalék volt a pozitív tesztek aránya, a teszt ritkán jelez betegséget azoknál, akik valójában nem rákosok - azaz csökkenti a túldiagnosztizálás problémáját.
Összességében a most közzétett eredmények meglehetősen különböznek a korábban kifejlesztett vérvizsgálatoktól. Jelenleg az egyetlen széles körben használt prosztataspecifikus antigén (PSA) teszt működik a prosztatarák esetében - de ezt is sok ellentmondás kíséri, és vannak, akik szerint kérdéses, hogy a PSA-alapú teszt többet nyújt-e, mint amennyire ártalmas.
Az USA-ban már megkezdődtek a nagy mintás vizsgálatok, és a CancerSEEK tesztelését több ezer tünetmentes emberen kipróbálják. Körükben a rák előfordulását és kimenetelét összehasonlítják egy olyan kontrollcsoporttal, amelynek tagjait nem tesztelik. A vizsgálati eredmények a következő három-öt évben lesznek elérhetőek.