Az életválságokkal szembesülő vallásos emberek olyan érzelemszabályozási stratégiákra támaszkodnak, amelyeket a pszichológusok is alkalmaznak - derül ki egy új tanulmányból , amelyet a Journal of Religion and Health folyóirat közölt. A nehézségekkel kapcsolatos pozitív gondolkodásmódot keresik, ezt a gyakorlatot a pszichológusok "kognitív átértékelésként" ismerik. Ők általában bíznak abban is, hogy képesek megbirkózni a nehézségekkel, ezt a tulajdonságot úgy hívják, hogy "megküzdeni az önhatékonysággal". Kimutatták, hogy mindkettő csökkenti a szorongás és a depresszió tüneteit.
"Úgy tűnik, hogy a vallásos emberek ugyanazokat az eszközöket használják, amelyeket a pszichológusok szisztematikusan hatékonyként azonosítottak a közérzet javítása és a szorongás elleni védelemben. Ez arra utal, hogy a tudomány és a vallás egy oldalon állnak, amikor a nehézségekkel kell megküzdeni" - mondta a kutatásban részt vevő Florin Dolcos, az Illinois-i Urbana-Champaign Egyetem pszichológia professzora. Munkájukat részben korábbi tanulmányok indították el, amelyek kimutatták, hogy a vallásos emberek hajlamosak olyan megküzdési stratégiát alkalmazni, amely nagyon hasonlít a kognitív átértékelésre - írja a Neuroscience News .
Az érzelemszabályozás módszerei
"Például amikor valaki meghal, egy vallásos ember azt mondhatja: "most már Istennel vannak", míg aki nem vallásos, azt: "legalább már nem szenvednek" - mutatott rá Dolcos. Mindkét esetben az egyén megkönnyíti a helyzet pozitívabb értelmezését. Annak megállapítására, hogy a vallásos emberek támaszkodnak-e az érzelemszabályozásban az újraértékelési stratégiára, és hasznot húznak-e belőle, a kutatók 203 olyan résztvevőt toboroztak, akiknek nem voltak depressziós vagy szorongásos klinikai tünetei. A vizsgált alanyok közül 57 válaszolt a vallásosságuk vagy a spiritualitásuk szintjére vonatkozó kérdésekre is.
A kutatók arra kérték a résztvevőket, hogy válasszanak az attitűdjeiket és gyakorlatukat leíró lehetőségek közül. "Megkérdeztük őket a megküzdési stílusukról . A vallásos megküzdés esetében, hogy megpróbálnak-e megnyugvást találni vallási vagy szellemi meggyőződésükben. Hogy milyen gyakran értékelik újra a negatív helyzeteket, hogy megtalálják a pozitívabb megközelítési módot, vagy inkább elnyomják az érzelmeiket" - mondta a kutatásban szintén részt vevő Kelly Hohl végzős hallgató.
Vallásos vagy vallástalan attitűdök és megküzdés
A kutatók emellett értékelték, hogy a résztvevők mennyire bíznak benne, hogy megbirkóznak a dolgokkal, és olyan kérdéseket tettek fel, amelyek célja a depresszió és a szorongás tüneteinek mérése. Hohl elmondta, hogy összefüggéseket keresett a megküzdési stratégiák, a vallási vagy vallástalan attitűdök és gyakorlatok, valamint a szorongás szintje között. Mediációs elemzést is végzett, hogy meghatározza, mely gyakorlatok befolyásolják kifejezetten az eredményeket, például a depressziót vagy a szorongást.
"Ha csak a vallásos megküzdés és az alacsonyabb szorongás kapcsolatát vizsgáljuk, akkor nem tudjuk pontosan, melyik stratégia segíti elő ezt a pozitív eredményt. A mediációs elemzés segít meghatározni, hogy a vallásos emberek az átértékelést használják-e a szorongásuk csökkentésének hatékony módszereként" - mondta a kutatásban szintén részt vevő Sanda Dolcos pszichológia professzor. Hozzátette: az elemzés azt is megmutatja, mekkora az egyén bizalma abban, hogy képes kezelni a válságokat. Ez egy másik tényező, amely kevesebb depresszióval és szorongással jár együtt. Megállapították, hogy ha az emberek vallásos megküzdést alkalmaznak, akkor csökken a szorongásuk vagy a depressziós tüneteik mértéke.
A kognitív újraértékelés és az önhatékonysággal való megküzdés hozzájárult a szorongás tüneteinek csökkentéséhez - állítják a kutatók. A tanulmány megállapításai a vallásos kliensekkel dolgozó klinikai pszichológusok számára fontosak Hohl szerint. Ezért beszélni kell a papokkal vagy az egyházi vezetőkkel, akik elősegíthetik, hogy ezt a fajta átértékelési módszert a hívőkkel találkozó papok megértsék, ezáltal erősítsék a hívők ellenálló képességét a stresszel szemben.