A mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás a legnagyobb egészségi kockázatot jelenti a fejlett nyugati típusú társadalmakban. A túlsúly és az elhízás , ahogy az Egyesült Államokban, úgy Magyarországon is hatalmas probléma. Nem csak a polgárok egészségi állapota, hanem a helytelen életmód következtében fellépő óriási egészségügyi költségek is szükségessé teszik, hogy a szakemberek és a hatóságok meggyőzzék az embereket a mozgás szükségességéről.
Az American Medical Association folyóiratában (JAMA) megjelent összefoglaló dokumentum szerint az amerikai felnőttek és serdülők körülbelül 80 százaléka nem elég aktív. Pedig a fizikai aktivitás elősegíti a normális növekedést és fejlődést, képes az emberek közérzetét és alvását javítani, illetve csökkenti számos krónikus betegség kockázatát is. Az azonban, hogy az emberek nem mozognak eleget, az USA-nak évente 117 milliárd dollárjába kerül. (Magyarországon, amely sajnálatosan az egyik legtúlsúlyosabb hely a világon, a kiadások nagyon hasonló tendenciát mutatnak, hiszen 207 milliárdba kerül az elhízott betegek gyógyítása évente. Ebből a kórházak teljes deficitjét körülbelül négy évig lehetne fizetni.)
Mindenki drasztikusan javíthatja az egészségét
Amerikában az első ilyen iránymutatás 2008-ban jelent meg, amely kimondta, hogy az embereknek időnként 10 perces átmozgató edzéseket kellene tartaniuk. Az új irányelvek azt mondják, hogy ezek a rövid testmozgások ugyan megszakíthatják az ülő élet monotóniáját, de nem feltétlenül egészítik ki a szervezet testmozgásra való teljes igényét. Ezért egy hosszú edzés előnyösebb lehet.
Az új dokumentumot az Amerikai Szívtársaság (AHA) idei tudományos szemináriumán mutatták be. Az új jelszó: Ülj kevesebbet, mozogj többet! Ezt a szakértők és egészségpolitikusok azzal kommentálták, hogy bármilyen mozgást is végzünk, tényleg minden számít. A legújabb tudományos eredmények ugyanis azt mutatják, hogy mozgással mindenki drasztikusan javíthatja az egészségét , méghozzá bármikor, bárhol és bármilyen módon is aktivizálja magát.
Az új iránymutatások főbb pontjai
- A felnőtteknek a közepes intenzitású tevékenység magában foglalja a 4-6,5 kilométeres egy órás sétát, valamilyen labdás sportot, vagy akár levelek összegereblyézését.
- Az intenzív mozgás során már a futás vagy a kocogás áll az első helyen, de a konditermi edzés, sőt az élelmiszerüzletből a nehéz csomagok gyalogos hazaszállítása is ide tartozik.
- A kerékpározás és az úszás e két kategória egyikébe esik, attól függően, hogy milyen erőfeszítéseket kívántak.
- A felnőtteknek ajánlott bármilyen mérsékelt vagy intenzív erőkifejtést kívánó tevékenység, amelyekbe beleértik a következőket:
- Heti 150-300 perc közepes intenzitású aktivitás, vagy
- Heti 75-150 perc erőteljesen intenzív tevékenység, vagy
- Vagy mérsékelt és erőteljes intenzitású aerob tevékenységek kombinációja, de az aerob tevékenységeket a hét napjai között fel kell osztani
- Az ajánlottakon felül a további fizikai aktivitás is hasznos lehet.
- A mérsékelt vagy erőteljesebb izomerő-növelő gyakorlatokat legalább két napon be kell vonni a fitneszprogramba.
- Az idősebb felnőtteknek többkomponensű testmozgásra van szükségük, beleértve az aerobikot, az izomerősítő gyakorlatokat, valamint az egyensúlyi edzést.
- Az idősebb felnőtteknek fizikailag olyan aktívaknak kell lenniük, amit a krónikus állapotuk megenged, ha nem tudják betartani a 150 perces irányelvet.
- A 3-5 éves gyermekeknek is fizikailag aktívnak kell lenniük a nap folyamán a növekedés és a fejlődés fokozása érdekében.
- Az ilyen korú gyermekek gondozóinak ösztönözniük kell a különböző típusú aktív játékokat.
- Hetente legalább 3 napon van szükség gyakorlatokra (amelyeknek tartalmazniuk kell a futást vagy az ugrást) a gyermekek csontjainak és izmainak megerősítéséhez.
- Az óvodásoknak és a többi gyermeknek is legalább 60 perc aerob tevékenységet kell folytatnia.
Ezek a legtöbb embert érintő elvek, de az útmutató kitér például a várandós nők, a szülés után lévő kismamák, illetve a fogyatékkal élők számára ajánlatos fizikai tevékenységekre is.
A jelentés szerint a rendszeres testmozgás képes alacsonyan tartani a magas vérnyomás, a cukorbetegség szívbetegségek és bizonyos rákos megbetegedések kockázatát. A húgyhólyagrák, az emlőrák, a bélrák, a nyelőcső és a gyomorrák , a vese, a tüdő és az endometrium vagy a méhnyálkahártya rákos megbetegedése a rutinszerű fizikai aktivitással csökken. A rendszeres testmozgás csökkenti továbbá a demencia és az Alzheimer-kór kockázatát is.