Az ujjropogtatás az egyik olyan rossz szokás, amelytől sokak hátán futkos a hideg: jó módszer az ujjropogtatók leszerelésére az a mondat, hogy "Ha nem szoksz le erről, tönkre fognak menni az ízületeid!". De valóban van összefüggés a sokak számára idegesítő szokás és az ízületi gyulladás kialakulása között? És mi okozza a roppanós hangot?
Nem növeli a betegség esélyét
A rossz hír azok számára, akik nem viselik el egykönnyen, ha mások a közelükben tördelik az ujjaikat, hogy ez valójában csak riogatás, ez a szokás egyáltalán nem növeli az arthritis kialakulásának esélyét. Ez tudományos kutatások is alátámasztják, amelyekben vizsgálták az ízületi gyulladásos betegek arányát azok között, akik ropogtatják az ujjaikat, és azok között is, akik nem élnek ezzel a szokással, és nem találtak összefüggést a betegség és a ropogtatás között.
Mi adja a ropogtatós hangot?
De ha nem az ízületek és a csontok összedörzsölése, koptatása, akkor mi adja a ropogáshoz hasonló hangot? Valójában az ujjak ropogtatásakor nem összedörzsölődik a két csont, hanem ideiglenesen eltávolodik egymástól. A köztük lévő folyadékban apró gázbuborékok találhatók, amelyek az ujjropogtatás miatt kipukkadnak, ez adja a különös hangot.
Gyengébb lesz a fogásunk
Az ujjropogtatás tehát nem jár olyan káros következményekkel, mint az ízületi gyulladás, azonban érdemes lehet ezt a szokást mégiscsak elengedni. Az ujjropogtatóknál ugyanis kimutatták, hogy a markuk szorítóereje gyengébb, mint azoknál, akik nem élnek ezzel a szokással, és kezeik duzzadtabbak is lehetnek. Emellett már a ropogtatás következtében kialakuló sérülésről is számoltak be korábban, ezért ha esetleg fájdalmat érzünk a ropogtatás után, azzal érdemes orvoshoz fordulnunk!
Forrás: health.harvard.edu