1971-ben arra kérte az amerikaiakat Arthur P. Mullaney, Massachusetts állam kormányzója, hogy egy napig ne gyújtsanak rá, a pénzt pedig, amit ezzel megspórolnak, költsék egy helyi középiskola támogatására. 1976. novemberében az Amerikai Rákellenes Társaságnak már egymillió embert sikerült rávennie arra, hogy bírják ki dohányzás nélkül egy napig, és 1977-ben valamennyi amerikai állam csatlakozott a mozgalomhoz – idézi fel a napi.hu.
Itthon 2 millió dohányos mondhat ma nemet a cigarettára
A Füstmentes Világnap az Egészségügyi Világszervezet (WHO) javaslatára jött létre és most a világon mintegy 1 milliárd, Magyarországon pedig 2 millió dohányzó embert érint. A füst azonban nem csak a dohányzás esetén merülhet fel, hiszen a közlekedés, a fűtés, vagy akár a kertgondozás is okozója lehet.
Szinte minden füstöt kibocsátó technológiának és gyakorlatnak azonban van valamilyen környezetbarát alternatívája, így apró lépésekkel mi is sokat tehetünk az ártalmak csökkentéséért.
Egy slukkal közel 100 káros vegyi anyagot szívunk be
Ha valaki le akar szokni, már az első füstmentes naptól érezhetők ennek jótékony hatásai. Aki mégsem tud teljesen lemondani a cigarettáról, annak érdemes tájékozódnia a füstmentes technológiákról, melyek lényegesen kevesebb káros anyagot bocsájtanak ki. Fontos kiemelni azonban, hogy a dohányzás minden formája ártalmas, így e technológiák sem kockázatmentesek.
Habár sokan nem tudják: nem elsősorban a nikotin, hanem az égés során keletkező füst és kátrány felelős a dohányzással kapcsolatos betegségek kialakulásáért. A füstben keletkező közel hétezer vegyi anyag közül 93 káros az egészségre.