Mi az agyfagyás?

Sokan tapasztalták már az érzést, amikor gyorsan fogyasztottak valamilyen jeges ételt vagy italt, mint a jégkrém vagy a jégkása, hogy egy erős, szúrós fájdalom hasított a homlokukba. A jelenséget általában agyfagyás néven emlegetik: mi is okozza pontosan ezt az érzést?

Nagyon hamar bekövetkezik

Az agyfagyás nagyon hamar, a hideg étel vagy ital fogyasztásának a kezdetekor elindulhat, és a fájdalom intenzitása is gyorsan, akár néhány másodperc alatt elérheti a csúcsát. Orvosi szempontból ez egy olyan típusú fejfájás , amelyet a hideg inger vált ki: ennek nem feltétlenül kell belső ingernek lennie, mint például a hideg étel fogyasztása, hanem külső hatás is okozhatja, például ha sapka nélkül lépünk ki a házból úgy, hogy kint nagyon alacsony a hőmérséklet, vagy ha belemerülünk a jeges vízbe .

A lakosság 90 százalékának van esetenként fejfájása és 40-50 százaléka rendszeresen szenved miatta. A kísérő tünetek, mint a hányinger, szédülés, egyensúlyozási problémák, fáradtság, látás- és beszédzavarok csak tovább fokozzák a beteg gyötrelmét. Milyen típusai lehetnek a fejfájásnak? Kattintson!

Hogy alakul ki?

Az agyfagyás akkor kezdődik, amikor a hideg étel - vagy például külső hatásnál a hideg levegő - eléri a torok hátsó részét, és stimulálja a vérereket és idegeket ezen a hőmérséklet-érzékeny területen. Az egyik magyarázat szerint - amelyet egy 2012-es felmérés során írták le - ennek hatására a véráramlás felerősödik, és kitágul az agy középső részénél, a szemek mögött található artéria, és így megnövekedik a nyomás a koponyában, amely a fájdalmat okozza. Amikor az artéria ismét összeszűkül, a fájdalom is eltűnik.

Mi is az agyfagyás?
Mitől alakul ki az erős, nyilallófejfájáspéldául fagyizás közben? Fotó: 123rf

A homloknál a legerősebb

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az agyfagyás egy másik lehetséges magyarázata szerint a hideg hatására az arc és a fej egy fontos idege, a trigeminális (háromosztatú) ideg aktiválódik, és ezután a fejben lévő vérerek egy pillanat alatt kitágulnak majd összehúzódnak, amely hirtelen fájdalomérzetet eredményezhet. Az erős fájdalomérzet ellenére az agyfagyás semmiféle tartós károsodást nem okoz. A fájdalom jellemzően a homloknál a legerősebb, innen elterjedhet a halánték és a fej hátsó része felé. Általában erős, nyilalló fájdalomként írják le, akik tapasztalták, de vannak, akik migrén szerű, lüktető fájdalomként érzékelik. Egy tanulmány szerint a migrénes páciensek hajlamosabbak az agyfagyásra is.

Megelőzhetjük az agyfagyást?

Az agyfagyás annyira rövid ideig tart, hogy kezelni nem szükséges, azonban a kellemetlen érzést meg tudjuk előzni. Ehhez természetesen nem kell lemondanunk a fagylaltról vagy a jeges limonádéról, de érdemes a hideg ételeket és italokat távol tartanunk a szájpadlásunktól. Ha pedig mégis megtörtént az agyfagyás, jó trükk lehet, hogy gyorsabban elmúljon, ha a nyelvünket hátra hajlítva hozzányomjuk a szájpadlásunkhoz, hogy a nyelv melegebb felülete segítse kiegyenlíteni a hőmérsékletet ezen a területen.

Forrás: livescience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.