Nagyon hamar bekövetkezik
Az agyfagyás nagyon hamar, a hideg étel vagy ital fogyasztásának a kezdetekor elindulhat, és a fájdalom intenzitása is gyorsan, akár néhány másodperc alatt elérheti a csúcsát. Orvosi szempontból ez egy olyan típusú fejfájás , amelyet a hideg inger vált ki: ennek nem feltétlenül kell belső ingernek lennie, mint például a hideg étel fogyasztása, hanem külső hatás is okozhatja, például ha sapka nélkül lépünk ki a házból úgy, hogy kint nagyon alacsony a hőmérséklet, vagy ha belemerülünk a jeges vízbe .
Hogy alakul ki?
Az agyfagyás akkor kezdődik, amikor a hideg étel - vagy például külső hatásnál a hideg levegő - eléri a torok hátsó részét, és stimulálja a vérereket és idegeket ezen a hőmérséklet-érzékeny területen. Az egyik magyarázat szerint - amelyet egy 2012-es felmérés során írták le - ennek hatására a véráramlás felerősödik, és kitágul az agy középső részénél, a szemek mögött található artéria, és így megnövekedik a nyomás a koponyában, amely a fájdalmat okozza. Amikor az artéria ismét összeszűkül, a fájdalom is eltűnik.
A homloknál a legerősebb
Az agyfagyás egy másik lehetséges magyarázata szerint a hideg hatására az arc és a fej egy fontos idege, a trigeminális (háromosztatú) ideg aktiválódik, és ezután a fejben lévő vérerek egy pillanat alatt kitágulnak majd összehúzódnak, amely hirtelen fájdalomérzetet eredményezhet. Az erős fájdalomérzet ellenére az agyfagyás semmiféle tartós károsodást nem okoz. A fájdalom jellemzően a homloknál a legerősebb, innen elterjedhet a halánték és a fej hátsó része felé. Általában erős, nyilalló fájdalomként írják le, akik tapasztalták, de vannak, akik migrén szerű, lüktető fájdalomként érzékelik. Egy tanulmány szerint a migrénes páciensek hajlamosabbak az agyfagyásra is.
Megelőzhetjük az agyfagyást?
Az agyfagyás annyira rövid ideig tart, hogy kezelni nem szükséges, azonban a kellemetlen érzést meg tudjuk előzni. Ehhez természetesen nem kell lemondanunk a fagylaltról vagy a jeges limonádéról, de érdemes a hideg ételeket és italokat távol tartanunk a szájpadlásunktól. Ha pedig mégis megtörtént az agyfagyás, jó trükk lehet, hogy gyorsabban elmúljon, ha a nyelvünket hátra hajlítva hozzányomjuk a szájpadlásunkhoz, hogy a nyelv melegebb felülete segítse kiegyenlíteni a hőmérsékletet ezen a területen.
Forrás: livescience.com