Csak tévhit
Hogy a kávézás megállítja a fiatalok növekedését, az valójában csak egy tévhit, ugyanúgy, mint az, hogy az idősebbeknél tónusos csontritkulást okozhat (ami magasságvesztéssel is járhat). Ezekre mindeddig semmiféle tudományos bizonyítékot nem sikerült szerezni.
A csontritkulásos tévhit onnan indulhatott, hogy évtizedekkel ezelőtt azt állították, hogy a kávéfogyasztás blokkolja a kalcium beépülését a szervezetbe, azonban ezt a kapcsolatot soha nem sikerült megerősíteni, hiába készültek tanulmányok a témában. Amikor ezeket később elemezték, felfigyeltek arra, hogy a résztvevők közül azok, akik többet kávéztak, általában kevesebb tejet, és más magas kalciumtartalmú italt fogyasztottak, így esetükben inkább az alacsonyabb kalciumbevitel és a D-vitamin hiánya okozhatta az esetleges csontritkulást. A kávézás és a magasságvesztés közötti kapcsolat tehát részben emiatt nem valószínű, illetve az is tény, hogy a csontritkulás sem jár feltétlenül azzal, hogy alacsonyabbak lesznek az érintettek.
A fiatalok növekedésére sem hat
A "kávé megállítja a fiatalok növekedését" elméletet sem sikerült eddig bizonyítani, és ennek a valószínűsége azért is csekély, mert a legtöbben mire rendszeres kávéfogyasztóvá válnak, már elérték a végleges magasságukat. A növekedés ugyanis a lányoknál 15-17 éves korukra befejeződik, míg a fiúknál ennél egy kicsit később.
Kockázata is lehet a magas koffeinbevitelnek
Ugyan a kávéfogyasztásnak több egészségügyi előnye van, mint amennyi hátránya, de azt nem árt megemlíteni, hogy van bizonyos kockázata is a magas koffeinbevitelnek. A kávé okozhat álmatlanságot, bizonyos embereknél átmeneti vérnyomásemelkedést, és túlzott idegességet is. A túlzott kávéfogyasztás súlyosbíthatja a reflux tüneteit is, míg a hirtelen koffeinmegvonás fejfájást okozhat. Azonban mértékkel fogyasztva ezektől a kockázatoktól nem kell tartani egy egyébként egészséges embernek.
Forrás: health.harvard.edu