De mit is jelent, ha valakinek zsírosodásra hajlamos a bőre? Bőrünk zsírosságáért a faggyúmirigyeink által előállított faggyú felel. A bőrünket bevonó faggyú alapvetően nem az ellenségünk, igenis szükségünk van rá – többek között azért, hogy fenntartsa a bőrünk hidratáltságát, valamint, hogy óvja a bőrünket a környezeti hatásokkal szemben. Probléma csak akkor van, ha a bőrünk valamiért túl sok faggyút termel. Ezt az állapotot nevezzük orvosilag hyperseborrheának, vagy hétköznapi nyelven zsíros bőrnek.
Zsíros bőr esetén jellemzően meg szokott vastagodni a bőr külső része, amivel egyidejűleg a pórusok kitágulnak, hogy így próbáljanak meg helyet adni a túl sok faggyú távozásának. Ha pedig a megnövekedett mennyiségű faggyú nem tud távozni, mitesszerek, pattanások is megjelenhetnek a bőrön.
Mitől alakul ki a zsíros bőr?
A zsíros bőrt azért is nehéz kordában tartani, mert gyakran egy öröklődő állapotról van szó, tehát vannak olyanok, akik születésüktről fogva hajlamosabbakn a túlzott faggyútermelésre. A genetika mellett a bőr zsírosodása leginkább a különféle hormonális változásokhoz köthető, ezen kívül kialakulásának hátterében állhat a stressz, vagy a helytelen étrend.
Mit szabad és mit nem, zsíros bőr esetén?
A zsíros bőr ápolásának kulcsa, hogy meg kell találni az egyensúlyt: nem szabad, hogy túl zsíros legyen bőrünk, ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy ne kezdjük el különféle bőrápolókkal kiszárítani azt. Ez utóbbi már csak azért sem szerencsés, mert a szárító (vagy irritáló) hatású összetevők valójában csak súlyosbítják a helyzetet, mivel még több faggyútermelésre ösztönzik a faggyúmirigyeket. De ugyanígy érdemes elkerülni azokat a bőrápolókat is, amelyek komedogén (azaz a pórusokat könnyen eltömítő) összetevőket tartalmaznak, vagy sok bőrpuhító összetevő van bennük. Általánosságban pedig azt lehet mondani, hogy inkább válasszunk könnyű szérumokat, géleket vagy folyékony formulákat a nehéz és gazdag krémek helyett.
Mindezek mellett érdemes néhány egyszerű praktikát is beiktatni a mindennapokban:
- Minden reggel és este, valamint sportolás után is mossunk arcot.
- A zsíros bőr is ugyanúgy igényli a hidratálást, nagyon fontos tehát, hogy rendszeresen használjunk a bőrtípusunknak megfelelő hidratálót.
- Ugyanígy a fényvédelemre is fontos odafigyelni zsíros bőr esetén is.
- Soha ne feküdjünk le úgy, hogy nem mostuk le az arcunkról a sminket.
- Használjunk olyan gyengéd arclemosót, ami még véletlenül sem szárítja, vagy irritálja a bőrünket.
- Kerüljük az olajos és alkoholos bázisú arctisztítókat.
- Ne nyúlkáljunk az arcunkhoz, mert ezzel csak még több piszkot, faggyút, baktériumot juttatunk a bőrünkbe.
Ezeknek a mindennapos tanácsoknak a betartása mellett fontos, hogy olyan bőrápolási rutint alakítsunk ki, ami segítségünkre lehet bőrünk egyensúlyának fenntartásában. Mutatunk három olyan terméket, amelyet zsíros bőr esetén bátran használhatunk! És akkor ezek után jönnének a termékek a rutinhoz.
BIODERMA Sébium Gel moussant actif
- hámlasztó hatású, tisztító, habzó gél, amely kíméletesen tisztítja a bőrt,
- AHA és BHA savakat tartalmaz,
- szabályozza a faggyútermelést,
- felszabadítja az eltömődött pórusokat,
- nem irritálja sem a szemet, sem a bőrt,
- nem komedogén.
- tökéletes választás lehet az akne kezelés hatására érzékennyé vált bőrre,
- egyszerre nyugtat, hidratál, eltávolítja a pattanásokat és enyhíti a pirosságot,
- nem komedogén,
- nem irritálja sem a szemet, sem a bőrt,
- sminkalapnak is kiváló.
BIODERMA Photoderm Cover Touch mineral spf50+
- magas fedést biztosító fényvédő, amely amellett, hogy hagyja a bőrt lélegezni, nagyon magas UVA/UVB védelmet garantál,
- 100%-os ásványi szűrőket tartalmaz,
- javítja a faggyú minőségét és kisimítja a bőr textúráját, a szalicil- és glikolsav tartalmának köszönhetően megelőzi a bőrhibák kiújulását,
- 8 órás mattító hatást biztosít,
- nem komedogén.