A lézeres szemműtét utáni felépülés nagyban függ a beavatkozás típusától. E téren két nagy csoportot különböztetünk meg: a felszíni kezelést (PRK kezelés) és a lebenyes kezelést (FEMTO típusú kezelés).
PRK, avagy felszíni kezelés utáni felépülés
A felszíni kezelés, ahogyan a neve is jelzi, a szaruhártya felszínén történik. Az orvos egy mechanikus eszközzel vagy - a legmodernebb technológiát alkalmazó klinikákon már - lézerrel eltávolítja a szaruhártya legfelső hámrétegét, majd az excimer lézer elvégzi a korrekciót. Ezt a beavatkozást ma már ritkábban végzik, mert a műtétet követő 2-4 napban szúró, égő érzéssel, fájdalommal, idegentestérzéssel jár. A PRK kezelés után a hám nélkül maradt szaruhártya nagyon érzékeny, hiszen az idegvégződések szabadon érintkeznek a külvilággal. Ezért a beavatkozást követően terápiás kontaktlencsét helyeznek a szemre, ami megvédi a szemfelszínt.
A szem fokozott érzékenysége 2-4 napig tart, amíg a szaruhártya hámosodási folyamata zajlik. Amint az első hámsor újra felépül, a kellemetlen érzések megszűnnek. A PRK kezelés után általában 7-10 nap a gyógyulás idő. Erre az időre érdemes otthon maradni és pihentetni a szemet. A látásélesség a műtétet követő 3-4. héten, a szaruhártya fénytörése körülbelül 6 hónap alatt stabilizálódik. Ez alatt a fél év alatt az UV sugárzás kifejezetten káros, mert a szaruhártya sejtjei UV sugárzás hatására megpróbálják visszaállítani a kezelés előtti, hibás szaruhártyaformát. Emiatt 6 hónapig kifejezetten kerülni kell az erős napfényt, a szoláriumot, illetve kötelező az UV-szűrős napszemüveg viselése.
A FEMTO típusú, avagy lebenyes kezelés utáni felépülés
A lebenyes kezelés elsősorban abban különbözik a felszíni kezeléstől, hogy nem a szaruhártya felszínén, hanem alatta, a szaruhártya mélyebb rétegében történik a lézerkezelés. Az eljárás során a femtolézer védőlebenyt készít a szaruhártya felső rétegéből, amit felhajtva az excimer lézer elvégzi a korrekciót. A beavatkozás nagy előnye a gyorsaságán túl, hogy sem kezelés közben, sem utána nem kell számítani fájdalomra, kellemetlen érzésekre, mivel a beavatkozás a szaruhártya érzéketlen részében történik.
A közvetlenül a kezelés után jelentkező ködös látás néhány óra alatt kitisztul. A FEMTO kezelés után a szaruhártya fénytörése 1-2 hónap alatt stabilizálódik. A szem ugyan kevésbé lesz érzékeny az UV sugárzásra, de a műtétet követő 2 hónapban kerülni kell az erős napfényt, és a szabadban UV-szűrős napszemüveget kell viselni. A femtolézeres kezelés után fokozottan figyelni kell arra, hogy a páciens nagyon óvatosan nyúljon a szeméhez és ne dörzsölje meg. A gyógyulás mindössze 1-2 nap, a páciens akár a műtét másnapján munkába állhat.
Milyen teendők várhatók a műtét után?
PRK műtét után 6 hónapig, FEMTO kezelés esetén 3 hétig szemcseppet kell használni, hogy megelőzzük a fertőzést, gyulladást. A páciensnek az elkövetkezendő hónapokban rendszeresen műkönnyet is kell használnia. A lézeres látásjavító beavatkozás után másnap kerül sor az első kontrollvizsgálatra, amelyet 5-7 további kontrollvizsgálat követ.
A fertőzésveszély minimalizálása érdekében a beavatkozás után legalább két hétig (bizonyos esetben egy hónapig) nem szabad semmilyen krémet, gélt, dekorkozmetikumot használni a szem környékén. Nem érheti víz a páciens szemét néhány napig, úszni és más vízi sportokat űzni, illetve szaunázni, gőzfürdőzni pedig csak 6 hét után lehet. Szigorúan tilos a szoláriumozás a kezelés típusától függően 2-6 hónapig.
A gyógyulás folyamatát az első 3 hónapban nem szabad veszélyeztetni nagy erőkifejtést igénylő vagy kontakthatással járó sportolással, mint amilyen a boksz, a futball, a karate vagy a súlyzós edzés. Idővel azonban ezeket újra gyakorolhatja a páciens, természetesen az orvosával egyeztetve. A könnyebb fizikai igénybevétellel járó sportokat, mint a futás, kerékpározás, torna, a műtét után 3-7 nappal már szabad végezni.