A skandináv országokban a szaunázás a mindennapok részét képezi, a háztartások jelentős részében megtalálhatóak a magas hőfokra felfűthető kabinok. A szauna Magyarországon is az egyik legnépszerűbb wellness-szolgáltatás, amelyet nemcsak élvezeti értéke, de egészségünkre gyakorolt hatása miatt is érdemes időnként meglátogatni.
A szauna így hat az egészségünkre
A Neurology szaklapban publikált kutatás szerint a rendszeres szaunázás jelentősen csökkenti a stroke kialakulásának veszélyét is. Setor Kunutsor, a Bristol Egyetem kutatója szerint azoknál az embereknél, akik hetente 4-7 alkalommal használják a szaunát, 60 százalékkal kisebb az esélye az agyi érelzáródással járó betegség kialakulásának. Az eredményeket azoknak a finn családoknak a megfigyelése alapján összegezték, akik otthonukban is rendszeresen szaunáznak. Az 1628 felnőtt egészségi állapotát több mint 15 évig követték figyelemmel a kutatók, emellett kérdőíveket is kellett kitölteniük az életmódjukkal, hobbijaikkal kapcsolatban, és egy átfogó vizsgálatot is elvégeztek az egészségi állapotukról.
A kutatók a rendelkezésre álló adatok alapján három csoportra osztották a résztvevőket: az elsőbe a heti egyszer, a másodikba a 2-3-szor, a harmadikba pedig a 4-7-szer szaunázók kerültek. A másfél évtized alatt 155 ember kapott stroke-ot, a szaunázási aktivitás pedig jól láthatóan befolyásolta a betegség kialakulását. A legtöbbet szaunázók között a stroke előfordulásának aránya 2,8 az 1000-hez, míg a legkevésbé aktív szaunázóknál ez az arány 8,1 az 1000-hez. Finnországban a szauna annyira népszerű, hogy a kutatók nem is vizsgáltak olyan csoportot, amelyik egyáltalán nem él ezzel a szolgáltatással.
Valószínűleg a vérnyomásra gyakorolt pozitív hatása miatt csökkenthetik ezek a forró kabinok a stroke kockázatát. A magas hőmérséklet ugyanis fokozza a bőrben a véráramlást, emiatt pedig csökken a vérnyomás . Korábbi kutatások pedig azt is igazolták, hogy a rendszeres szaunázás erősíti az immunrendszert, jót tesz a keringés egészségének és csökkenti a szervezetben a gyulladás mértékét, illetve a koleszterinszintet.
Forrás: Time.com