Az epe a zsírok emésztésében tölt be jelentős szerepet. A máj termeli és az epehólyag tárolja. Élettani körülmények között az epe folyékony halmazállapotú . Ha valamilyen ok miatt kicsapódik, azaz kőképződés indul meg benne, az mindig kóros folyamat. Az epekövek az epének a normális vagy abnormális alkotórészeiből keletkezett kristályos szerkezetek.
Panaszmentes kövektől az epekólikáig
- koleszterinkövek (gyakoriságuk 60-90 százalék),
- bilirubin- vagy pigmentkövek (gyakoriságuk 6-15 százalék),
- illetve kevert kövek (gyakoriságuk 34-40 százalék).
Az epekövek az esetek nagy részében panaszt nem okoznak. Ezeket nevezzük "néma köveknek". Panasz abban az esetben lép fel, ha elzáródás vagy gyulladás is kialakul. Általában nagy mennyiségű vagy zsírosabb ételek elfogyasztása után tapasztal a beteg puffadást, gyomortáji feszülést, esetleg hányingert, hasmenést . Súlyosabb esetben lép fel az ún. epekólika, amikor a kő az epevezetékbe szorul, melyet az epehólyag összehúzódással próbál kimozdítani. Ez súlyos, görcsös fájdalommal jár, mely a jobb bordaív alól indul és a jobb váll és lapocka irányába sugározhat.
A probléma kezelése: étrendi tanácsok
Az első és legfontosabb dolog a helyes étrend elsajátítása, mely nemcsak a súlyosabb állapotokban döntő fontosságú, hanem a panaszmentes időszakban és az epehólyag eltávolítását követően is. Az elővigyázatosság megakadályozhatja az állapot romlását, megelőzheti a kellemetlen tünetek és a betegség kiújulását.
Az étrend tág határok között mozog. A kezdő diétázóknak egy tanulási folyamaton kell végig menniük, ami alatt saját tiltólistát készíthetnek a problémát okozó alapanyagokról, ételekről. A rutinosabb betegek már ismerik saját szervezetük reakcióit, így szinte pontosan tisztában vannak diétájuk összetevőivel.
Az étrendi kezelés összeállításának több élettani alapja is van, amit ismerve könnyebb megérteni annak szükségességét.
- Az étrend összeállításánál az egyik legfontosabb szempont az egyéni tűrőképesség, hisz az ételek által kiváltott reakciók nagyban különböznek egymástól. Ilyen egyéni elbírálás alá tartozik például a tej, tojás, vaj, margarin, karfiol, paradicsom, zöldpaprika, paraj, hagymák, uborka, káposzták, karalábé, retek, körte, meggy, citrusfélék, apró magvas gyümölcsök, kapor, mustár, ánizs, vanília stb. (tapasztalat alapján ajánlott kihagyni az egyéb nyersanyagokat is, melyek panaszt okoznak). Ezek egy része intenzív illóolaj és aromaanyag tartalmú élelmiszer, melyek sokaknál erős epehólyag összehúzó hatású lehet, görcsöt okozhat. "Tesztelésüket" óvatosan, egyenként érdemes végezni. Csípős és zsíros ételek fogyasztása viszont mindenkinél kerülendő!
- Az epe összetevői (víz, epesavas sók, epefesték, koleszterin, zsírsavak, lecitin, ásványi sók) közül az epesavak és a lecitin gátolják a koleszterin túltelítődését és kicsapódását. Az összetevőknek aránya viszont a táplálékok mennyisége és összetétele által befolyásolható.
- A fehérjék fogyasztása kedvező, mivel epesav koncentrációt növelő hatással rendelkeznek. Magyarországon szerencsére nem mutatkozik hiány a fehérjefogyasztás terén, ezért a mennyiséget emelni nem szükséges. Az állati fehérjeforrások (húsok, halak, tejtermékek) közül a sovány fajtákat kell keresni!
- Törekedni kell a zsírban és koleszterinben szegény étrend kialakítására! A növényi olajok (koleszterinmentesek) fogyasztása javasolt, de azokat is mértékkel használva, mivel emésztésük komoly epehólyag összehúzódással jár.
- Az egyszerű cukrok és édességek fogyasztásával is növeljük a koleszterinkoncentrációt, mivel gyors és jelentős inzulinelválasztást idéznek elő, az inzulin pedig fokozza a máj koleszterinszintézisét. Fogyasztásuk mérséklése a gyakran társuló túlsúly miatt is ajánlatos.
- A vízoldékony rostok (panaszt nem okozó gyümölcsök, zöldségek pektintartalma) képesek megkötni a zsírsavakat és a koleszterint, ezzel csökkentik a felszívódásukat és fokozzák a kiválasztásukat.
- Rendszeres (napi ötször-hatszori), kis étkezésekkel kivédhető az epehólyag drasztikus összehúzódása, ugyanakkor a gyakori, kismértékű epeürülés a pangást és kőképződést előzi meg.