Az elzáródott fülek irritálóak lehetnek, hiszen a fülzsírral teli fül, amellett, hogy kellemetlen, még fájdalmat, halláskárosodást, fülzúgást és szédülést is okozhat. És ellenkezőleg, ha a füledet fülpiszkáló pálcával tisztítod, azzal felboríthatod a füled a fülviasz egyensúlyát.
A szakértő szerint a fülzsír a fülben azért termelődik, hogy segítsen megvédeni a fülünket a baktériumoktól és segít tisztán tartani azt, de sokan nem figyelnek rá eléggé és ebből sok baj származhat.
Dr. Samantha Wild, a Bupa Health Clinics háziorvosa elmondta, hogy bár általában magától kijön a fülzsír a fülünkből, az elzáródás zavaró lehet.
A fülhallgatótól és hallókészüléktől kezdve az úszásig számos dolog akadályozhatja meg a fülünk természetes viaszürítését. A következő hat dologra érdemes figyelni, és a te hallásod is rendben lesz.
A fülpiszkáló pálca használata
A fülpiszkáló pálcával többet árthatunk a fülünk természetes egyensúlyának, mint az gondolnánk.
"A fültisztító pálcák beljebb nyomják a viaszt a fülbe, ami elzáródást okoz" - figyelmeztet a háziorvos, ezzel pedig a dobhártyánk épségét kockáztathatjuk.
A fülzsír beljebb kerülve betömörödhet, halláskárosodáshoz vezethet, de azzal is sokat ártunk, ha erőnek erejével próbáljuk kiszedni a fülünkbe jutott fülzsírt. Utóbbival vérzést, és véraláfutásokat is okozhatunk a fülünkben.
Úszás
Az úszófül (orvosi nevén otitis externa) egy bakteriális fertőzés, gyulladás vagy irritáció, amelyet a hallójáratban lévő víz okoz.
Mi az úszófül betegség?
A betegséget az okozza, hogy fürdőzés során a külső hallójárat bőre felázik, ezáltal sérülékenyebbé válik. A kórokozók így könnyen bejutnak a mélyebb rétegekbe és fájdalmas gyulladást okoznak. A betegség kialakulására hajlamosíthat, ha valakinél eleve túl kevés fülzsír termelődik, hiszen ez volna hivatott a védelmet biztosítani, a kórokozókat kívül tartani. De az sem szerencsés, ha valakinél túl sok a fülzsír, ezáltal ugyanis könnyebben alakul ki fülzsírdugó, amely akadályozhatja a fülbe került víz távozását, a fülben pangó víz pedig szintén fertőzést okozhat.
Az otthoni kezelés során a fájdalmat csillapíthatjuk gyógyszerrel, gyerekeknél az életkoruknak megfelelő készítményekkel. Ha a panaszok nem enyhülnek egy-két nap alatt, akkor mindenképpen forduljunk fül-orr-gégészhez, aki a fül vizsgálata után dönt a további kezelésről:
- fülzsírdugó esetén egy gyors művelettel, a hallójárat kifecskendezésével érhető el azonnali eredmény,
- a külső hallójárat gyulladását a fülbe helyezett gyógyszeres gézlapokkal lehet enyhíteni,
- a gyulladás visszahúzódását követően, a hallójárat feltágulása után pedig szükség szerint fülcsepp segítségével lehet teljes gyógyulást elérni.
Az úszófül elsősorban a gyermekeket érinti, de fontos megjegyezni, hogy emberről emberre nem terjed.
Ezt a betegséget azonban nem csak a medencében pancsolva kaphatjuk el. A meleg, párás helyen való tartózkodás is előidézheti. Kezelése fülcseppel történik, ami segít a baktériumok elpusztításában és a duzzat és a fájdalom csökkentésében. Fontos, hogy mindig tartsuk tisztán és szárazon a fülünket, akkor nem adunk táptalajt a baktériumoknak.
Fülbe helyezhető fejhallgatók
A legtöbb ember használ fülbe helyezhető fejhallgatót, legyen az akár vezetékes, akár vezeték nélküli. Dr. Wild szerint azonban a modern kor alapvető kellékei rosszat tesznek a fülünknek.
Az orvos szerint, ha hosszú ideig használjuk ezeket az eszközöket, azzal megakadályozhatjuk, hogy a fülzsír természetes úton távozzon a fülünkből, és beljebb nyomhatjuk a fülzsírt a fülünkbe.
„A fülhallgatók növelik annak az esélyét is, hogy baktériumok vagy szennyeződések kerüljenek a fülünkbe az eszközzel, és ott fertőzéseket okozhatnak” – tette hozzá az orvos.
Az ausztrál Bond Egyetem tudósai szerint a fülhallgató összenyomhatja a fülzsírt, így nehezebben távozik a szervezetünkből. Más kutatók szerint a fülbe helyezhető fejhallgatók felfogják a nedvességet és az izzadságot a fülben, ezzel elősegítve a fülzsír termelődését.
Bőrbetegségek
Gondoltad volna, hogy nem csak a fülünkbe helyezett dolgok okozhatnak dugulást?
A bőrbetegségek, például az ekcéma és a pikkelysömör szintén zavarhatják a fülzsír képződést.
Mindkét bőrbetegség hámlást okoz a (fej)bőrön, ami Dr. Wild szerint hatással lehet a fülviaszra is. Ugyanis akinek ekcémája van (a fülön is ugyanúgy jelen lehet) annak a füle hosszabb ideig lesz nedves, ezáltal nagyobb a valószínűsége, hogy baktériumok telepednek meg itt, és gyorsabban képződik olyan mennyiségű fülzsír a hallójáratban, ami zavaró lehet.
Hallókészülék
Azok akik hallókészüléket viselnek, nagyobb valószínűséggel tapasztalhatják a fülzsír rendszeres felhalmozódását, mondja Dr. Wild. A hallókészülékek ugyanis növelhetik a fülzsír termelését a ceruminus mirigyek – a külső hallójáratban lévő verejtékmirigyek – által.
Az orvos hozzáteszi, hogy a fülzsír a hallókészüléket is eltömítheti, ezért nagyon fontos, hogy készülékünket megfelelően tisztítsuk.
Dr. John Carew, a New York-i Egyetem orvosa szerint, ha a hallókészülékünket nem tisztítjuk következetesen, a fülviasz és annak törmeléke visszakerülhet a fülünkbe.
Füldugók
A fülbe helyezhető fejhallgatóhoz hasonlóan a füldugók is megzavarhatják a fül természetes tisztítási folyamatát.
„Bár a füldugókkal biztonságosan lehet aludni, de hosszú ideig tartó használatuk visszaszorítja a fülzsírt a fülbe. Ez a fülviasz felhalmozódásához vezet, amitől halláskárosodásunk lehet és ez jó táptalaja a fertőzéseknek is." - mondja a háziorvos.
A szakértők azt javasolják, hogy bizonyos füldugó típusokat kerüljünk el, főleg ha problémáink vannak a fülzsírral.
A dél-angliai fül-orr-gégészeti szakemberek által vezetett Just Ear Clinics szerint a habszivacs és puha gumikúpos füldugók okozzák a legtöbb problémát. Helyette válasszunk a fülünkhöz illeszkedő füldugót, ami csak a fülnyílást töltik ki és nem zárják el a fülcsatornát.
Szőr a fülben
Az emberek nem tehetnek erről, hiszen a szőr mennyisége változó lehet, ráadásul az életkor előrehaladtával is változik.
Dr. Wild azt állítja, hogy a felesleges szőr megakadályozhatja, hogy a viasz könnyen távozhasson a fülből. A teljes fülszőrtelenítés egyáltalán nem ajánlott, de érdemes kordában tartani ezt a területet, főleg a férfiak esetében, akik a kor előrehaladtával durvább és vastagabb szőrt növesztenek a fülükben.