A fülgyulladás kezelése orvosi feladat
"A fülgyulladás rendszerint erős fájdalommal jár, ami az evést, alvást, és egyéb tevékenységeink végzését is megnehezíti. Nyáron valóban a strandolás, a fülzsírdugó okozza a legtöbb panaszt, emellett a huzatban való tartózkodás, allergiás nátha szövődményei miatt is sokan fordulnak hozzánk" - számolt be tapasztalatairól dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa. Kezeletlen esetben a fájdalom fokozódik, a fülben szövődmények jelenhetnek meg, és a gyulladás átterjedhet a környező szövetekre is, ezért néhány nap alatt nem múló vagy erősödő fülfájás esetén fontos az alapos kivizsgálás.
Mit tegyen, amíg eljut az orvoshoz?
- A recept nélkül kapható nem-szteroid gyulladáscsökkentő készítmények minden háztartásban megtalálhatóak, ezeket használjuk az előírt adagolás szerint a fájdalom csillapítására. Arra ügyeljünk, hogy csecsemőknél és kisgyerekeknél az aszpirin életveszélyes állapotot, ún. Reye-szindrómát okozhat, ezért esetükben a gyermekorvos által, az életkoruknak megfelelő fájdalomcsillapító készítményt használjuk.
- Melegítsük vagy hűtsük? A fájdalom kiváltó okától függően mindkét módszer hatásos lehet. Melegítésre például infralámpa használható: ügyeljünk rá, hogy megfelelő távolságban tartsuk, és egy alkalom ne tartson tovább 20 percnél. Ezt naponta több alkalommal is ismételhetjük, úgy mint a hűtést, amelyhez gyógyszertárban kapható jégzselét is használhatunk. Ne tegyük közvetlenül a bőrre, egy tiszta konyharuhára helyezzük rá, és úgy tegyük a fülre! Ki lehet próbálni, hogy a hideget és a meleget váltogatjuk, valakinél ez hozza meg a várt fájdalomcsillapító hatást.
- A recept nélkül kapható fülcseppekkel inkább bánjunk óvatosan. Amíg fül-orr-gégész nem vizsgálta át a fület, nem tudhatjuk, hogy milyen állapotban van például a dobhártya. Amíg az épségéről nem vagyunk meggyőződve, inkább semmit ne csepegtessünk a fülbe, mert többet ártunk vele, mint használunk.
- Érdemes finoman átmasszírozni a fül környékét, a nyak és az állkapocs izmait. Ha a környező területekről sugárzik át a fájdalom, akkor ez is jótékony hatású lehet.
Nem csak fertőzések okozhatnak fülfájást
Fülfájás több okból is jelentkezhet, és az is előfordulhat, hogy a fájdalom forrása valójában nem a fülben keresendő, csak kisugárzik, például egy fogászati probléma miatt. Okozhatja allergiás reakció is, például a hajmosás során használt sampon, tusfürdő vagy a fülbevaló. Ha a víz beszorul a fülbe és onnan hosszabb időn át nem tud távozni, az szintén feszítő érzést okozhat. Búvárkodás során merülésnél, vagy repülésnél a légnyomás változása miatt is jelentkezhet fülfájás. Jó esetben ez a fájdalom magától elmúlik, de ha hosszabb időn át is megmarad, akkor szintén javasolt szakemberhez fordulni.