A korral a szimat is romolhat

A szagok érzékelésének csökkenése rendszerint nátha, influenza során szokott jelentkezni, de komoly, akár gyógyíthatatlan betegséget is jelezhet. A korral szaglásunk is romolhat.

A szaglás a levegőben oldott anyagok észlelését jelenti. Az orr a legérzékenyebb szervünk: több ezer szagot tudunk megkülönböztetni. A szaglóérzék tompulását, csökkent érzékenységét - azaz amikor érzünk szagokat, de enyhén, vagy nem jól - hipozmiának nevezzük. (A szaglás teljes hiánya az anozmia, a szokottnál jóval nagyobb érzékenység pedig a hiperozmia).

Nátha, vagy komolyabb károsodás?

Hipozmiát okozhat az orr, az agyba vezető idegek vagy az agy károsodása, de átmenetileg nátha, influenza is. Ilyenkor ugyanis az orr eldugul, a szagok pedig nem jutnak el a szagló receptorokhoz. A szagok érzékelésének csökkenését okozhatja emellett az orrmelléküregek gyulladása, orrmandula túltengés, de sugárterápia, fejet ért sérülés, alkoholfogyasztás következtében kialakuló idegbántalom, kábítószer (kokain) orrba történő beszippantása is. Fontos megjegyezni, hogy a szaglás a kor előre haladtával is csökkenhet.

A szaglás romlásának kiváltó tényezője lehet különféle vegyszerek rendszeres használata, bizonyos gyógyszerek (például egyes vérnyomáscsökkentők, savlekötők) tartós szedése. A belső, úgynevezett anatómiai okok közül a leggyakoribb az orrsövényferdülés, de a szagérzékelés csökkenéséhez vezethet az orrjáratok, az orr nyálkahártyájának megvastagodása is, amit a népnyelv orrpolipnak nevez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Érdekesség, hogy a szuvas fogak és a fogínysorvadás is károsan befolyásolhatja a szaglóképességünket. Ezen felül a belső elválasztású mirigynek a működési zavarát is jelezheti a szaglási képesség hanyatlása. A Parkinson-kórnak és az Alzheimer-kórnak ugyancsak első jele lehet a szagérzékelés csökkenése. Ezt az orvosok azzal magyarázzák, hogy a parkinsonos betegeknél akadályozottá válik a szagláshoz szükséges mélyebb levegővétel.

Veszélyes is lehet

A szaglás csökkenése vagy elvesztése nem csupán kellemetlen, hanem veszélyes is lehet, mert így olyan vészjelzések nem jutnak el hozzá, mint például a füst szaga egy tűznél, vagy a nem veszi észre, ha szivárog a gáz. Mivel az ízérzés zavara összefügghet a szaglás zavarával, a krónikus betegségben szenvedőknél a szaglási képesség fokozatos elvesztése hozzájárulhat az étvágytalansághoz, alultápláltsághoz, ami állapotromlást eredményez.

Köszönjük Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus segítségét a cikk elkészítésében!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra