A leggyakoribb nyelvproblémák

Szerencsére a nyelvbetegségek legnagyobb része veszélytelen és viszonylag gyorsan el is múlik.

A nyelv a legerősebb izmunk, és mivel folyamatosan használjuk - hiszen szerepe van a beszédben, az evésben, az érzékelésben is -, ha gond van vele, az igen megterhelő lehet. Szerencsére a nyelvbetegségek legnagyobb része veszélytelen és viszonylag gyorsan el is múlik.

Leukoplakia: fehér foltok

A száj nyálkahártyáján illetve a nyelven lévő sejtek rendellenes növekedése, túlburjánzása, mely fehéres foltokat eredményez a száj belsejében és a nyelven. Önmagában nem veszélyes, de gyakran daganatot megelőző állapot, ezért semmiképpen nem szabad elhanyagolni. A dohányosok körében a leggyakoribb.

A nyelvproblémákkal foglalkozni kell
A nyelvproblémákkal foglalkozni kell. Fotó: iStock

Szájpenész: gombás fertőzés

Nem más, mint a száj nyálkahártyájának gombás fertőzése. A nyelven, illetve a száj belsejében fehér, túrószerű foltok jelennek meg, melyek ugyan ledörzsölhetőek, de alattuk a nyálkahártya élénkpiros, gyakran vérzik is. A leggyakrabban kisbabáknál és az idősebbeknél fordul elő, de bármikor megjelenhet, ha legyengül az immunrendszer. Gyakori a cukorbetegeknél, vagy az inhalátort használóknál (például asztmásoknál), illetve azokban az esetekben, ha antibiotikumos kezelésen estünk át. Ecsetelőkkel kezelhető .

Lichen planus: csipkeszerű foltok

Ismeretlen eredetű betegség, mely a nyelven kívül a test más részein is jelentkezhet. A nyelven, nyálkahártyán fehér vagy szürke csíkok, csipkeszerű foltok formájában jelenik meg, Mivel irritált és viszkethet, a dohányzás elhagyása, a fűszeres, csípős ételek fogyasztásának mellőzése javíthat a tüneteken. Általában magától elmúlik, de stressz, idegeskedés hatására visszatérhet.

Térképnyelv: vörös foltok

Ártalmatlan, vándorló nyelvgyulladás , melyet a nyelv felületét alkotó szemölcsök hámlása, illetve regenerálódása okoz. A legtöbbször fehér szegélyű, nagyobb kiterjedésű, vöröses foltok formájában jelentkezik, melyek időről időre "átrendeződhetnek". Gyerekeknél egyéb tüneteket is okozhat, de általában nem szükséges kezelni. Amennyiben azonban hosszabb ideig is a nyelvünkön vannak a foltok, vagy nagyon kellemetlenek, érdemes szakorvossal megnézetni.

Maga a nyelv többnyire izomszövetből és - kisebb részben - mirigyekből áll, alakja igen sajátos és mozgékonysága is egyedülálló. A nyelv teteje úgynevezett szemölcsökkel borított, ezek a nyálkahártyarészek vesznek részt az ízlelésben, a nyelv gyöke pedig - amely a torok felé esik - olyan dudorokkal teli, amelyek a mandula nyiroktüszőinek felelnek meg, tehát a nyelv sokrétű funkciójának egyike még az immunvédekezés is. A nyelvfék köti össze a nyelvet a szájfenékkel. Előfordulhat, hogy ennek a lenövése akadályozza a nyelv mozgását, a beszédet, sőt csecsemőknél a szopást, ilyenkor azt egy metszéssel át kell vágni. A nyelvben előforduló apró nyálmirigyek is hozzájárulnak ahhoz, hogy a táplálék fellazítása, sőt emésztése már a szájüregben megkezdődhessen és az étel bizonyos fokig, előkészített formában jusson a gyomorba. Tudjon meg többet, kattintson !

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.