Ha az árpa magától fakad ki, ügyelni kell, hogy a gennyes gyulladás ne terjedjen át az egész szemhéjra, és semmiképpen se haladjon befelé a szemüregbe, mert az ínhártyát áttörve akár ráhúzódhat a vénákra, amelynek eredményeként trombózis is kialakulhat.
Gyakran az árpa kifakadását házilag is elősegíthetjük meleg, de semmiképp sem forró, nedves borogatással vagy párakötéssel , ezeken felül hasznos lehet szakorvos által felírt antibiotikum-tartalmú szemcsepp vagy kenőcs. Fontos, hogy sose használjunk orvosi előírás és adagolási javaslat nélkül semmiféle szemkészítményt.
Előfordulhat, hogy a kezelés pár napon belül sem hoz eredményt: az árpa nem fakadt ki, és nem is szívódik fel magától. Ilyenkor sem szabad az árpa kinyomásával vagy felnyitásával próbálkozni, mert a kötőszövet közé préselődő gyulladásos anyag súlyos szövődményeket okozhat.
Amennyiben az akut gyulladás elmúlik, a szemárpa fájdalmatlan, rugalmas csomócskává alakul, ami nagyban hasonlít a jégárpához. Fontos szemészhez fordulni, aki pár perces ambuláns beavatkozással kitisztítja a begennyesedett részt egy speciális csipesz segítségével, ami kiemelve az árpát lehetővé teszi a felnyitását, s az apró vágás egy-két napon belül nyomtalanul begyógyul.
Friss árpa esetén a gyulladási szakaszban antibiotikumos kenőcs használata javasolt antibiotikumos szemcsepp csepegtetése mellett. A gennyesedés előrehaladtával meleg borogatás alkalmazása javallt a genny kiürülésének elősegítésére.
Mit tehetünk házilag a gyorsabb gyógyulásért?
▪ Borogassuk az érintett szemet naponta legalább háromszor több napon keresztül. A legjobb, ha kamillatea vagy körömvirágtea filterét áztatjuk be, majd a meleg, de nem forró tasakot a szemre helyezzük és 10-15 percig ott is hagyjuk. A hő felgyorsítja az árpa megérését és felpuhítja a bőrt. Az ilyen jellegű borogatás egyszer használatos, különben visszafertőződhet a szem.
▪ Meleg főttojás vagy burgonya szintén hathatós lehet, amennyiben nem forrón, de még melegen egy ruhába csavarjuk, és a szemhéjra tesszük. Ezzel a trükkel hosszú ideig meleg marad a dunszt.
▪ Mivel baktériumfertőzés okozza az árpa kialakulását, immunrendszerünk erősítése és a fertőzést okozó baktériumok legyőzése érdekében kasvirág-kivonatot is szedhetünk.
▪ Fokhagyma, gyömbér fogyasztása szintén hasznos az immunerősítésére, a lenmagolaj pedig szájon át fogyasztva segít a tüszők egészségének fenntartásában.
▪ Ha hajlamosak vagyunk az árpára, minden nap tisztítsuk meg a szemhéjunkat, hogy megakadályozzuk a szennyeződést és az átfertőzést.
▪ Annak érdekében, hogy környezetünket ne fertőzzük meg, tartsuk be az alapvető higiénés szabályokat. Cseréljük a törölközőnket és párnahuzatunkat gyakrabban, és ne használjuk egymásét.
▪ Lehet, hogy A-vitamin hiánya van a szervezetnek, ezért indokolt a sok friss zöldség és gyümölcs fogyasztása, a béta-karotin csak jót tehet velünk.
▪ Az árpa és a kötőhártya-gyulladás ellen külsőleg, borogatás formájában kiválóan alkalmazható a szemvidítófű.