Az 1920-as években, az akkor ismert illatmolekula-fajták alapján még úgy becsülték, hogy egy átlagos ember úgy 10 ezer féle szagot képes megkülönböztetni - írja az index.hu.
Később, az egyre fejlettebb genetikai vizsgálatok azonban másról árulkodtak. Az emlősök (és ez alól nem kivétel az ember sem) genomjának 3,5 százaléka kizárólag a szaglóreceptorokat kódoló géneket tartalmaz, ez pedig legalább ezerféle különböző szaglóreceptor-gént jelent - bár a vizsgálatok szerint ezek közül csak 400 működik valójában.
Ez azt jelenti, hogy 400 különböző szaglóreceptor fejeződhet ki szagérzékelő idegsejteken, amelyeket ugyancsak receptoroknak hívnak. Ezek szerint tehát csupán 400 különféle szagot érzékelhetünk ? Nem egészen. Az egyes szagmolekulák ugyanis számos különböző receptorhoz kötődhetnek, és ugyanaz a receptor is sokféle molekulát köthet. Az érzékelt illat az aktivált receptorok sokaságának mintázatából jön létre. Vagyis az elvileg megkülönböztethető szagok számát úgy számolhatjuk ki, ha a 400 különféle receptort bitekként értelmezzük. A lehetséges kombinációk száma tehát 2400.
Egy kísérletben aztán arra vállalkoztak, hogy extrapolációval megpróbálják megbecsülni az emberek szaglásának megkülönböztető képességét (vagyis a megkülönböztethető szagok számát). 128 szaganyagot használtak fel, amelyeket 10, 20 vagy 30 kompontensű elegyekké kevertek össze, azután teljesen átlagos önkénteseket kértek fel arra, hogy szagolják meg e keverékeket. Az eredmények szerint az emberek általában akkor tudták megkülönböztetni a szagokat, ha összetevőik legalább fele különböző volt. Ebből az adatból, és a 128 komponensből kikeverhető mixtúrák lehetséges számából kalkulálva jött ki az, hogy az ember átlagosan egybillió illat között tud különbséget tenni.