Izgalmas felfedezés az emberi testszagról

Amerikai kutatók megfejtették, miként észleli az ember a testszagot és a pézsmaszagot.

Sokan azonnal az ápolatlanságra asszociálnak, pedig akár betegségek is állhatnak a kellemetlen testszag hátterében .

"Még mindig meglepő módon keveset tudunk arról, hogyan működnek a szaglószervi receptorok, miként lépnek egymással kapcsolatba, hogy kódolják az észleléseket" - idézi a The Guardian online kiadása Joel Mainlandet, a Pennsylvaniai Egyetem és a Monell Chemical Senses Center közös tanulmányának társszerzőjét. A mintegy 400 szaglóreceptor csupán töredékéről mutatták ki eddig a témában zajló vizsgálatok, hogy azok részt vesznek a speciális szagok észlelésében.

Megtaláltak, mely szaglószervi receptorok észlelik a testszagot
Megtaláltak, mely szaglószervi receptorok észlelik a testszagot. Fotó: Getty Images

A már feltárt receptorok között van például a cis-3-hexen-1-ol, amely a frissen vágott fűre emlékeztető illatú kémiai anyagot érzékelő receptor, valamint az androsztenon, a szteroidhormon érzékeléséhez köthető receptor. Utóbbi az egyén genetikai felépítésétől függően lehet vizelethez hasonlatos vagy szantálfa illatú, de akár illattalan is. Most pedig a kutatók felfedezték azt a két szagreceptort, amely a testszag, valamint a pézsmaszerű illat észleléséért felel.

A Plos Genetics című tudományos lapban megjelent tanulmány szerint Mainland és kollégái ezer kínai önkéntest kértek meg, hogy 100 pontos skálán értékeljék tíz szaganyag intenzitását és kellemességét. Ezek között szerepelt a galaxolid, egy szintetikus pézsma, továbbá a 3M2H. Utóbbi egyike annak a körülbelül 120 vegyületnek, amely meghatározza az emberi testszagot, de önmagában is hordozza ezt a "jellegzetes illatot".

A szakértők az így kapott adatokat összevetették a minden résztvevő teljes genomjának elemzéséből származó adatokkal. Az eredmények négyből három illat, köztük az androsztenon esetében is megerősítették a korábban felfedezett összefüggéseket az érzékelés és a specifikus szagreceptorok genetikai változatai között. A kutatók emellett felfedeztek olyan genetikai variánsokat is, amelyek a galaxolid és a 3M2H pézsmaillat érzékeléséhez kapcsolódnak. Ezáltal először azonosították emberben azokat a szagreceptorokat, amelyek részt vesznek ezen illatok észlelésében.

Mainland szerint eredményeik akár gyakorlati haszonnal is járhatnak például személyi higiéniai termékek fejlesztésénél. Emellett a kutatás vezetőjét személyes érdeklődés is fűzte a vizsgálathoz, mivel ő maga normál koncentrációban nem érzi a 3M2H szagot

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.