Egyre több napsütéses órával kell számolnunk, ahogy közeleg a nyár, és a természetben járva a napszemüvegek is előkerülnek a fiókból, esetleg a nagy tavaszi megújulás jegyében éppen most készülünk újat beszerezni. Ne feledjük, hogy a minőségre is érdemes figyelni! Most elmondjuk, pontosan min áll vagy bukik szemünk egészsége, ha napszemüvegről van szó, és mi lehet a következménye annak, ha a silány napvédelem mellett döntünk.
UV-védelmi kisokos
Az UVA-sugárzásnak ugyanis három fajtáját különböztetjük meg, így beszélhetünk az UVA- (315-400 nm), az UVB- (280-315 nm) és az UVC- (100-280 nm) sugárzásról. Ez utóbbiak még a légkör felső rétegében elnyelődnek, a következő, az UVB-sugárzás azonban a bőrünkre, sőt a szemünkre is káros hatással van hosszú távon, akár az UVA. Ez ellen védekezhetünk többek között egy jól megválasztott, minőségi napszemüveggel, illetve a legnagyobb napsütésben kalap és megfelelő védőruházat viselésével.
Mire figyeljünk a napszemüveg vásárlásakor?
- Mindig európai érvényű, "CE" jelzéssel ellátott napszemüveget vegyünk. Így lehetünk biztosak abban, hogy biztonságos védelmet nyújt az ultraibolya sugárzással szemben. A szárában lévő UV400-as jelzés arra utal, hogy az UV sugarakat 400 nm-ig szűri ki.
- Bármennyire is csábító az utcai árusok hatalmas és olcsó árakkal kecsegtető kínálata, ha tehetjük, akkor is inkább az optikusnál vásároljunk!
- Csak olyan szemüveget vegyünk, amihez jár használati utasítás, melyen információk is találhatók, méghozzá kezelési, tisztítási útmutatóval!
- A szemüveget próbáljuk fel, viseljük kicsit hosszabban is, mielőtt a kosárba kerül! Így derülhet ki, hogy elég könnyű, illetve kényelmes-e a keret, és hogy jól illeszkedik-e.
- Válasszunk helyesen a különböző színű lencsék közül: míg a sárga fokozza a kép élességét, a barna erősíti a kontrasztokat. A szürke lencsén át teljesen természetesnek hat a világ, a zöld tompítja az éles fényt, de nem sötétíti a képet. Vigyázat, a színezés és az UV-védőréteg között nincs összefüggés, gondoljunk csak arra, hogy a rendes szemüvegeket is elláthatják UV-védelemmel, ennek ellenére színtelenek!
Ha bóvli lencsét, esetleg semmit sem viselünk
Amennyiben a szemet rendszeresen éri sugárzás, ún. szemfelszíni elváltozásokkal kell számolnunk. Ilyen például a makuladegeneráció, a kúszóhártya vagy a szürke hályog, ez utóbbi a komoly látásromlások mintegy feléért felelős szerte a világon.