A szaklapban publikált kutatásban a szakértők kimutatták, hogyan befolyásolhatja a koleszterinszint az immunrendszert, és vezethet sárgafolt-elfajuláshoz (szakszóval makuladegenerációhoz). Egér- és emberkísérleteik alapján kiderült, hogy a zsírokkal telítődött immunsejtek pusztítóvá válnak.
A sárgafolt-elfajulás idősebb korban gyakoribb. Általában a száraz formával kezdődik, amikor a szem fényérzékelő sejtjei károsodnak. Ez azonban a veszélyesebb nedves formává is továbbfejlődhet, amikor az újonnan keletkező vérerek gyorsan vakságot okozhatnak.
A Washington Orvostudományi Egyetem kutatói az immunrendszerhez tartozó makrofágok szerepét vizsgálták a betegség szárazról nedves formára fejlődésében. Kiderült, hogy a makrofágok szerepe megváltozik, és egy idő után új vérerek termelődését válthatják ki. "Védőhatás helyett inkább felgyorsítják a betegséget, azt azonban még nem tudjuk, miért változnak kártékony sejtekké" - magyarázta az egyik kutató, dr. Rajendra Apte.
Normális esetben a sejtek "felfalják" a zsírlerakódásokat, és visszaküldik azokat a vérbe. A kutatás azonban azt mutatta, hogy az öregebb makrofágok nem bírnak ezzel. Felfalják ugyan a zsírokat, de nem képesek kilökni, ezért "felpuffadnak", ami gyulladást okozva új vérerek termelődéséhez vezethet.
Dr. Apte úgy véli, az eredmények alapján a továbbiakban azt kell vizsgálni, vajon a sárgafolt-elfajulás által okozott látásvesztés megelőzhető-e koleszterincsökkentő szemcseppekkel vagy egyéb szerekkel.