A cilinderes szem görbületi eltérést takar, a szaruhártya vagy maga a szemlencse a szabályos gömbalakhoz képest ellipszoid, hordó vagy tojásdad alakú, így az egyik átmérő irányában domborúbb, míg a másik irányban laposabb. Az aszimmetrikus eltérés miatt a szembe érkező fénysugarak nem egy pontban fókuszálódnak, hanem egy többé vagy kevésbé kiterjedt területre, így homályos látás alakul ki, akár közelre, akár távolra néz a szem. A népesség közel harmadát érinti ez a probléma, amely kiszűrhető és korrigálható, már akár 6 hónapos kortól.
A helytelenül kancsalságnak, szemtengelyferdülésnek nevezett asztigmia által kialakult refrakciós (fénytörési) hibák veleszületettek, vagy bizonyos műtétek, sérülések, daganatok, környezeti hatások miatt alakulnak ki. Az elváltozás mértékét ugyanúgy dioptriában, cilinder dioptriában határozzák meg a szemészek, mint a rövidlátás vagy távollátás esetében. Minden embernek van egy bizonyos veleszületett cilinderes törőhibája, mindazonáltal a szem bizonyos fokú (0,5-0,75D) asztigmiát még képes korrigálni. A cilinderesség tartós állapot, amely az élet során nem változik, kivéve, ha műtéti beavatkozást végeznek rajta, vagy azért alakult ki, mert a szem tartós nyomásnak van kitéve, amely később megszűnik.
A cilinderes szemű embereknek életlen, kontúrmentes, elmosott a látásuk. Ennek javítása érdekében hunyorítanak, megerőltetik a szemüket, ami hamar fejfájáshoz, és a szem gyors fáradásához vezethet. Amennyiben csak az egyik szem érintett, az asztigmiás látószerv könnyen ellustulhat, kezeletlenül pedig tompalátóvá válhat.
Az asztigmia lehet kisfokú (0,25D-0,75D), közepes (0,75D-3D) és nagyfokú (3,0D feletti) is. Diagnosztizálását a keratometria, illetve a refraktometria vizsgálóeljárás teszi lehetővé, amelynek során a szaruhártya és szemlencse görbületi sugarát, törőerejének mértékét, fokát és a tengelyállásokat mérik. Az éleslátás speciális cilinderes szemüveggel vagy úgynevezett tórikus kontaktlencsével érhető el.
A cilinderes szemüveghez úgynevezett tóruszból, azaz hengeres testből kimetszett egyedileg legyártott és csiszolt lencsét alkalmaznak, azaz nem gömbfelszínből kialakított lencsét. Ezáltal lesz alkalmas arra, hogy más-más irányokba fókuszálja a fénysugarakat. Ennek érdekében a lencse felírása több értéket is tartalmaz: mínusz és plusz cilindert is. Mivel a kontaktlencsének más az optikai hatása, ezért ebben az esetben másképpen számítják ki a dioptriát. Szemben a normál kontaktlencsék szférikus felületével, ez esetben a lencse szintén tórikus alakú, felületén haladva a fénytörési erő fokozatosan nő vagy csökken.