Szinte minden embernél kialakul legalább egyszer az életében a szemrángatózás. A legenyhébb formájában fájdalmatlan és ártalmatlan, viszonylag hamar elmúlik, de kellemetlen lehet, különösen akkor, ha a görcsök annyira erősek, hogy teljes összezáródásra késztetik a szemet. Néhány embernél a szemrángatózás több napon keresztül, napi több órán át tarthat. A legsúlyosabb formájában a szemrángatózás krónikussá válik, és állandósul a pislogás, hunyorgás.
Időnként a szem rángatózása egyéb egészségügyi problémák jele lehet, például blepharitiszé (szemhéjgyulladásé), szemszárazságé, kötőhártya-gyulladásé vagy fényérzékenységé. A legritkább esetekben a szemrángatózás idegrendszeri betegséget, például Parkinson-kórt vagy Tourette-szindrómát jelezhet.
Bizonyos esetekben a görcsös összehúzódások nemcsak a szemet, hanem az egész arcot (pontosabban annak egyik oldalát) érinti, és például a száj körüli izmok is görcsösen összerándulhatnak.
Mikor forduljunk orvoshoz a szemrángatózással?
Akkor érdemes orvoshoz menni, ha a tünetek legalább egy hete tartanak, ha a görcsök annyira erősek, hogy az egész szemünk lezáródik, ha a görcsök nemcsak a szemünket, hanem az arc egyéb területeit is érintik. Szintén orvosi vizsgálatot igényel, ha a szem bepirosodik, bedagad vagy váladékozik. Forduljunk akkor is orvoshoz, ha a felső szemhéj lefittyed.
Ártalmatlan tünet a szemrángatózás?
Az enyhébb szemrángatózás általában rövid időn belül magától elmúlik, de ha gyakran visszatér, akkor érdemes csökkenteni a koffein és az alkohol, illetve az elszívott cigaretták mennyiségét . Emellett természetesen érdemes minél stresszmentesebb életre törekedni.
Ha irritáció vagy gyulladás okozza a szemrángatózást, akkor elsősorban ezt kell gyógyítani, például szemcseppek segítségével. Egyéb esetekben botoxinjekciót javasolhatnak, ez ugyanis lebéníthatja az érintett izmokat. Végső esetben műtét lehet a megoldás, melynek során bizonyos izmokat, illetve idegeket eltávolítanak.