Sok ember érzékeny különböző szagokkal szemben, de ez nem egyenlő a fantozmiával. Szaglási hallucinációról akkor beszélünk, ha valaki olyan szagokat érez, melyek valójában nincsenek jelen a környezetben. A fantozmia nem egyenlő a parozmiával, amikor a környezetben jelen lévő szagokat eltorzítva érzi valaki.
A fantozmiás betegek által érzett szagok, személyenként változnak, akár kellemetlen szagot, akár kellemes illatot is érezhet valaki, akár azt a hamis képzetet is keltheti a hallucináció valakiben, hogy az adott szag forrása jelen van, és azt mindenképp meg kell találni.
Mi okozhatja a fantozmiát és a paraozmiát?
A fantozmia a szaglórendszer idegi károsodására utal, gyakran oka lehet vírusfertőzés, mérgezés gyógyszerhatás, azonban súlyosabb neurológia és pszichiátriai kórképek is előidézhetik. Gyakran a temporális lebenyből kiinduló epilepsziás rohamok okoznak ilyen tünetet, de akár agyi sérülés is kiválthatja.
A fantozmia pszichiátriai betegségekben, például depresszióban és skizofréniában, Alzheimer-kórban is kialakulhat. Ritkán a fantozmia migrén típusú fejfájás részeként is előfordulhat. Néhány tanulmány annak a lehetőségét is felvette, hogy a fantozmia a szaglóreceptorok károsodása miatt is jelentkezhet.
Köszönjük Dr. Vida Zsuzsanna neurológus főorvos segítségét a cikk elkészítésében!