A tinnituszként is ismert fülzúgás zajinger hiányában történő hangérzékelést jelent. A lakosság körülbelül ötödét érinti zavaró szinten, míg 3 százaléknál lényegesen rontja az életminőséget. A hagyományos gyógymódok a pszichés terápiától a nem-invazív módszereken át a hallást segítő készülékek alkalmazásáig terjednek, és bár sok esetben hatékonyak ugyan, de lassú folyamat révén képesek segíteni.
A tinnitusz olyan agyi működési rendellenesség, amelynél nem az érzékszervben keresendő a probléma oka, hanem az idegi információfeldolgozásban. Halláskárosodás egyébként akkor következik be, ha a hallóideg érzékenysége csökken, ám fülzúgásnál éppen fokozott aktivitásról beszélünk.
A kutatást vezető Dr. Grant Searchfield és csapata ezúttal a koponyán keresztüli közvetlen elektromos stimuláció (tDCS) hatékonyságát vizsgálta. Kimutatták, hogy a 2 milliamper erősségű, 20 percen át alkalmazott anódáram csökkentette leginkább a fülzúgást.
"Ez a technika lehetővé teszi, hogy kiegyensúlyozott és célzott hatást gyakoroljunk az emberi agyra, megváltoztatva annak működését. A kulcs a szerv alkalmazkodóképessége" - mondta Dr. Searchfield, aki ezúttal hangeffektekben gazdag videójátékokkal ötvözte az említett kezelési módot. A hangerőt attól függően állították be, hogy az illető fülzúgása milyen súlyosságú volt. Kiderült, hogy ez a feladat serkentette a válaszadási hajlandóságot az agyban.
"Úgy gondoljuk, hogy sokféle tinnitusz létezik, és végül képesek leszünk egyéni kezelési programokat összeállítani a panaszok felmérése után" - bizakodik Dr. Searchfield, aki hozzátette: az érzékszervek fejlesztésére szánt számítógépes játékok technológiája egyelőre gyerekcipőben jár, de roppant ígéretes.