Nem aludtunk eleget
Átlagban 7-8 órányi alvásra van szükségünk, hogy testünk megfelelően tudjon működni. Ha ennél csak kevesebb sikerül, akkor szervezetünk "pánikba esik", szívritmusunk és vérnyomásunk pedig megemelkedik. Ráadásul a stresszhormonok szintje is megnő, és ezek együttesen fejfájást eredményezhetnek. Ilyen esetekben hasznos lehet beiktatni egy 20-30 perces szundikálást, amennyiben lehetőségünk van rá – olvasható a Rodale Wellness cikkében.
Túl sokat aludtunk
Meglepő módon nemcsak a túl kevés, hanem a túl sok alvás is okozhat fejfájást. Ha kilenc óránál többet alszunk egyszerre, lecsökken a szervezetünkben a szerotonin nevű hormon szintje, ami miatt lassul az agyban a vérkeringés – ez okozza a fájdalmat. Leggyakrabban hétvégente érzékelhetjük, amikor tovább maradunk ágyban a hétköznap megszokottnál.
Kevés a szervezetünkben az endorfin
Testünk reggelente termeli a legkevesebb endorfint, és ez egyeseknél migrénes tüneteket okozhat. Az alacsony endorfinszint miatt szerotoninszintünk is alacsonyabb lehet, aminek hatására az agyban lévő erek összehúzódhatnak, és ez fejfájást okozhat. Az ilyesmire hajlamosaknak sokat segíthet, ha felkelés után nem sokkal sportolnak valamit.
Előző este alkoholt fogyasztottunk
Ha kicsit túlzásba vittük az alkoholizálást, akkor szinte egészen biztosak lehetünk benne, hogy az ébredéssel együtt a fejünk is fájni fog. Már egy-két ital is olyan mértékű dehidratációt okozhat, ami miatt az agyban is lassulhat a vérkeringés. Ráadásul alkohollal a szervezetünkben minimális az esély a nyugodt és pihentető alvásra.
Horkolunk
A horkolás alvási apnoé tünete is lehet. Az apnoésok alvás közben fulladnak, levegőért kapkodnak, sőt az sem ritka, hogy időközönként rövid ideig egyáltalán nem vesznek levegőt. Már ennyi is elég ahhoz, hogy az agyban oxigénhiány lépjen fel, ami fejfájást eredményezhet.