A prosztata, más néven dülmirigy egy gesztenye méretű izmos-mirigyes szerv, amely a húgyhólyag alatt, a húgycsövet körülölelve, közvetlenül a végbél előtt helyezkedik el. Váladékát az ejakuláció során bocsájtja a húgycsőbe, ami az ondó részeként segíti a spermiumok mozgását és táplálását. A férfiak 10 százaléka találkozik a prosztatagyulladás tüneteivel az élete során.
A prosztatagyulladás fajtái
Akut bakteriális prosztatagyulladás
A prosztatitisz egyik oka lehet valamilyen baktérium által okozott fertőzés. A fertőzés a húgyutakból, az ivarszerv más területeiről vagy gyulladásos gócból (tüszős mandulagyulladás, fogtályog) terjedhet át. Lehetséges magyarázat a baktérium húgycső felőli (felszálló) bejutása a prosztata szöveti állományába, valamint a kórokozók a vér- és nyirokkeringés révén is elérhetik a prosztatát. Az akut prosztatagyulladás súlyos állapot, ezért mielőbbi orvosi ellátás és megfelelő antibiotikus kezelés megkezdése szükséges. Főbb tünete az állandó, sürgető vizelési inger, de csak kevés vizelet képes távozni, továbbá magas láz, nagyfokú elesettség, hidegrázás, alhasi és pénisztő környéki fájdalom és fátyolos vizelet tapasztalható. Gyakran vizeletelakadáshoz is vezet.
Krónikus
bakteriális prosztatagyulladás
Folyamatos vagy visszatérő bakteriális fertőzés okozza a prosztatagyulladás ezen típusát. A betegség 3 hónaptól több évig is eltarthat. Bekövetkezhet akkor is, ha az akut prosztatitisz miatt alkalmazott kezelés nem pusztít el minden kórokozót, így krónikussá válik a fertőzés. Tünetei igen változatosak lehetnek: sürgető vizelési inger, fájdalmas ejakuláció, alhasi tompa fájdalom, változó súlyossággal jelentkező vizelési nehézség, véres ondó. Kezelése szintén antibiotikummal történik.
Krónikus prosztatagyulladás/krónikus medencefájdalom szindróma (CP/CPPS)
A prosztatát érintő kórképek leggyakoribb típusa a CPPS, azaz a kismedencét érintő fájdalom szindróma. A kialakulásának oka nem mindig tisztázható. Általában a prosztata valamilyen sérülése vagy gyulladása előzi meg, de a kialakulásában szerepet játszhatnak idegrendszeri funkciózavarok is. A prosztata gyulladását krónikusnak tekintjük, amennyiben a panaszok legalább 3 hónapja fennállnak. Az egyik változatánál a gyulladás jelei ugyan még kimutathatóak, de a gyulladás fenntartásához már nem szükséges kórokozó, így baktériumok jelenléte már nem igazolható. A beteg változó helyű és intenzitású fájdalomról számol be, amely a prosztatából származik és kisugárzik a péniszbe vagy a herékbe. Megjelennek a szexuális zavarok, a fájdalmas magömlés, ami pszichésen megterheli a beteget. A másik változatánál már gyulladásos mediátorok sincsenek jelen, kizárólag a változó helyű és intenzitású fájdalom és a szexuális diszfunkciók maradnak. A CPPS kialakulásában szerepet játszhat: alsó húgyúti bakteriális fertőzés, autoimmun betegségek, stressz, hormonális tényezők, prosztatakövek, vizelet visszaáramlása a prosztata szöveti állományába a húgycsőben megnövekedett nyomás miatt (például húgycsőszűkület, külső húgycsőzáróizom fokozott összehúzódása).
A szakmai álláspont szerint a CPPS kialakulásában a gyulladás mellett szerepet játszanak az idegrendszer kóros visszacsatolásai: idegrendszeri túltelítődés, túlfeszített, görcsös állapot, valamint a perifériás és a központi idegrendszer zavarai. A tünetegyüttessel együtt a pszichés szorongás és stressz által okozott feszült lelkiállapot állandósul. Az első panaszok általában a medence környékén fellépő fájdalmakkal jelentkeznek, és gyakran valamilyen szexuális fájdalommal járnak együtt.
Nem szabad megijedni, de nem lehet elbagatellizálni!
A prosztatagyulladás tünetei hosszú időn át elkísérnek, és nem múlnak el maguktól. Helyük és erősségük időben előre haladva változik. Ha idejében felismerjük, akkor gyógyítható. Urológushoz kell fordulni, ellenkező esetben a tünetek évek múltán krónikus kismedencei fájdalom szindrómához vezethetnek.
A csontos kismedencén belül elhelyezkedő, jól védett prosztata sérülése ritka a prosztatagyulladás esetszámaihoz képest, habár egyértelmű ok-okozati összefüggést nem ismer el az orvostudomány, a nagy számok törvénye szerint általában mégis a prosztatagyulladás vezet CPPS-hez.
A CPPS fő tünete a fájdalom, ami a pénisz, a herék, az alhasi és a gáttájékon is jelentkezhet. Vizelési problémák is előfordulhatnak, valamint a vizelés és az ejakuláció fájdalmas lehet, ami általában pszichés zavarokhoz vezet.
A krónikus medencefájdalom szindróma a prosztatát érintő betegségek végstádiuma. Ebben a fázisban a betegség már nem gyógyítható, csak a tünetek enyhítésére van mód.