A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH) a prosztata mirigyállományának szövetszaporulata, amely az 50 feletti férfiak körülbelül felénél alakul ki. A betegség szorosan összefügg a szervezet időskori hormonális változásaival, így az életkor előrehaladtával a gyakorisága egyre nő. Annak ellenére, hogy meglehetősen sok férfit érint, csupán a megnagyobbodások 30-40 százaléka jár panasszal, és az ezzel küzdőknek csak a 10-20 százaléka fordul orvoshoz, pedig a betegség jól kezelhető.
A prosztatamegnagyobbodás (BPH) tünetei
A prosztata a húgyhólyag alapján helyezkedik el, és a húgycső azt átfúrva halad a külvilág felé. Ahogy a prosztata mérete nő, úgy szűkíti a rajta áthaladó húgycsövet, és akár el is zárhatja azt. A BPH-ban szenvedők hólyagja a vizeletürítéskor nem mindig ürül ki teljesen, ezért vizeletpangás jön létre, ami hólyag- és vesemedence-fertőzésre hajlamosít.
A vizelési zavarokat tekintve a megbetegedés három fázisra osztható.
- Első fázis: a vizelet nehezebben indul, a vizeletsugár gyengül, a vizelés gyakorivá válik, a vizelési idő megnyúlik. Ennek a stádiumnak a legfeltűnőbb tünete a gyakori éjszakai mosdólátogatás. A húgyhólyag többé-kevésbé kiürül, de marad vissza vizelet.
- Második fázis: a vizelési inger hirtelen támad, jellemző a vizeletsugár megszakadása, a fájdalmas vizelés, a vizelettartás képtelensége, utócsepegés, az elégtelen hólyagürülés érzése (100-200 cm3 vizelet is visszamaradhat a hólyagban). Kialakulhat hólyaghurut, prosztatagyulladás, here- vagy mellékhere-gyulladás, sőt még vesemedence-gyulladás is. Lehet fájdalmas a magömlés, és a sperma is véres lehet.
- Harmadik fázis: vizelési képtelenség jellemzi. A húgyhólyag izomzata elvékonyodik, hegesedik, tágulatok jelennek meg rajta, működése károsodik, a húgyvezeték és a vese üregrendszere kitágul. A vizeletnyomás áttevődik a vesékre, ezért a vese állománya kórosan elvékonyodik, majd elhal, ami visszafordíthatatlan vesekárosodást okoz.
Az első stádiumú prosztatamegnagyobbodás kezelése
Minimális panasz esetén is érdemes urológushoz fordulni, mert rendszeres kontroll ajánlott annak megállapítására, hogy a betegség milyen ütemben romlik, illetve mikortól van szükség gyógyszeres kezelésre.
A kezdeti fázisban, enyhe panaszok esetén növényi kivonatok, fitoterapeutikumok alkalmazhatók.
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás gyógynövény alapú kezelése történhet egy gyógynövényi hatóanyagot tartalmazó, úgynevezett egykomponensű készítménnyel, illetve a hatékonyabb forma, ha kombinációs készítményt használunk. Ilyenkor több, egymás hatását fokozó gyógynövénykivonatot alkalmazunk, és a gyógynövényi kivonatok beviteli módja is kombinálható: szájon át szedett készítmény kombinálása helyi hatású végbélkúppal.
A BPH-ra javasolt, legismertebb gyógynövények a szabalpálma- és a tökmagkivonat, az afrikaiszilva-kéreg és a csalán.
Hogyan segítenek a fitoterapeutikumok?
Általában a legtöbb gyógynövény a prosztata túlburjánzott szövetének méretét mérsékli, illetve a kialakult gyulladást csökkenti, így enyhíti a tüneteket.
Egymást erősítő gyógynövénykombináció a szabalpálma- (Serenoa repens) és a tökmagkivonatot (Cucurbita pepo) tartalmazó készítmények kombinálása. Mindkét összetevő a prosztata szövetének kóros burjánzását gátolja, illetve a kialakult gyulladást csökkenti, de különböző hatásmechanizmusok által, így több ponton „támadva” a problémát, együtt hatékonyabbak, mint külön-külön. Előnyös az orális-lokális kombinációjuk is.
A növényi terápiák jellemzője még, hogy elenyésző a mellékhatásuk. A gyógyszerhatóság (OGYÉI) által engedélyezett készítmények esetében nemcsak a hatékonyság bizonyítékait vizsgálják, de megkövetelik a gyártásnál a minőségirányítási rendszerek és mellékhatás-figyelési rendszer kiépítését, működtetését is, így garantálva a lehető legbiztonságosabb használatot. Egyes gyógynövényes készítmények hatását klinikai vizsgálatok is igazolják.