Noha szinte azonnal megérzik az elváltozásokat heréjükben , sok férfi mégis vár az orvoshoz fordulással, ami pedig csökkenti a gyógyulás esélyét. Dr. Jay Raman urológus szerint a férfiak ilyen viselkedése részben macsóságból fakad: elhitetik magukkal, hogy nincs semmi baj. Ehhez adódik hozzá a tény, hogy rendkívül érzékeny területről van szó, ráadásul sokan szégyellik az ilyesmit feltárni még az orvosnak is. Sőt mikor már diagnosztizálták a betegséget, vannak, akik inkább nem vállalják az egyébként életmentő műtéti beavatkozást. Az alapvető reakció az, hogy inkább várnak, hátha elmúlik magától.
Évente átlagosan 9 ezer új hererákos esetet diagnosztizálnak az Egyesült Államokban, míg Magyarországon ez a szám 250-280 közé tehető. A betegség rizikófaktora lehet például az, ha a herék későn szálltak le, és a kaukázusi férfiak különösen veszélyeztetettek. Mivel ezek a rizikófaktorok nem megelőzhetők, különösen fontos, hogy a férfiak tisztában legyenek a tünetekkel, és azonnal lépjenek, ha azok felbukkannak.
Raman véleménye szerint minden férfinak hathavonta kellene ellenőriznie magát. Az egészséges heréknek egyforma a kontúrjuk, relatíve puhák és simák, leginkább egy főtt tojásra vagy az ember tenyerére emlékeztetnek. "Ha bármi keményet, esetleg valamilyen kitüremkedést vagy csomót érzékel, vagy bármilyen különbséget a két here között, azonnal orvoshoz kell fordulni" - tanácsolja Raman.
A leggyakoribb megoldás a herék műtéti úton történő eltávolítása. Ha nincs áttét, akkor utána már csak rutinellenőrzésekre kell visszajárni. De ha a rák átterjedt, akkor sajnos kemoterápiára és sugárkezelésre is szükség lehet - ismertette a kezelési módszereket a doktor, hozzátéve, hogy bármilyen beavatkozásra van is szükség, a korai felismerésnél nincs fontosabb.
Forrás: www.nlm.nih.gov