A prosztata (dülmirigy) heveny gyulladása leginkább E. Coli baktériumfertőzés következtében alakul ki, de előfordulhat Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella és Proteus törzsek heveny fertőzése következtében is. Szerencsére ritkán fordul elő, de igen heves panaszokkal jár, mely azonnali kórházi befekvést tesz szükségessé.
A betegség és tünetei
A betegség kialakulásának pontos menetét nem ismerjük. Felszálló húgycsőből kiinduló gyulladás, végbél körüli kórokozó, vagy nyirok útján történő fertőzés következtében alakul ki. Sokszor urológiai eszközös beavatkozásokat követően, állandó katétert viselőknél és krónikus prosztata-gyulladásban szenvedőknél jön létre.
A betegséget súlyossága szerint osztályozhatjuk, és el kell különítenünk a krónikus vagy idült gyulladástól:
- Akut bakteriális prostatitis
- Krónikus bakteriális prosztatagyulladás
- Krónikus kismedencei fájdalom szindróma
a., gyulladásos
b., nem gyulladásos - Tünet nélküli gyulladásos prostatitis
Az általános panaszokat és tüneteket, hidegrázás, magas láz, gáti és végbél körüli fájdalom, rossz közérzet és levertség jellemzi. Urológiai panaszok a nehéz vizelés, teljes vizeletelakadás, gyakori és fájdalmas vizelési inger. A heveny dülmirigy-gyulladás kiváltásában rizikót jelentenek a húgyutakon végzett eszközös beavatkozások, katéter viselése. Ugyancsak nem veszélytelen a férfiak számára az anális közösülés. A visszatérő alsó- vagy felső- húgyúti fertőzések is hajlamosítanak.
A betegség legsúlyosabb szövődménye a dülmirigy tályog kialakulása, és nem gondosan kezelt esetekben idült gyulladás visszamaradása.
Vizsgálatok
Az általános vizsgálatokra feltétlen szükség van, de sokszor a panaszok és az anamnézis alapján már sejthető a kórisme. Az általános fizikai vizsgálatok mellett a végbélen keresztül nézik meg a megnagyobbodott, kifejezetten érzékeny, tésztatapintatú prosztatát, laboratóriumi, vizeletvizsgálat is szükséges.
Hasonló tüneteket okozhat a végbél sipoly is, de ez ritkábban jár magas lázzal, és a végbélen keresztüli vizsgálatkor a prosztata nem érzékeny. Mivel eltérő kezelést igényel a vizsgálatok segítségével ezt a lehetőséget ki kell zárni.
Kezelés
A betegség kezelése sürgős kórházi osztályos befekvést igényel, ahol széles hatású antibiotikumok vénás adása mellett, tüneti kezelésként nem szteroid gyulladáscsökkentőket adnak, megfelelő láz- és fájdalom-csillapítás történik. Teljes vizelési képtelenség esetén a vizeletet hasfalon keresztül vezetik el, katéter felhelyezése tilos. A betegség esetén fűszeres ételeket és tömény alkoholt nem szabad fogyasztani. A heveny gyógyulást követően hosszú ideig, hónapokig urológiai ellenőrzés és antibiotikum szedése indokolt.
A szerzőről bővebben itt olvashat.