A prosztata egy gesztenye nagyságú és alakú mirigy, amely a húgyhólyag és a végbél között helyezkedik el. A prosztata a férfiak élete során számos változáson megy keresztül. Születéskor körülbelül borsónyi nagyságú. Gyermekkorban igen lassan növekszik, majd a serdülés időszakában hirtelen növekedésnek indul, és a huszadik év táján eléri az egészséges felnőttre jellemző méretet és formát. Negyven-ötvenéves korig általában változatlan nagyságú, majd a legtöbb férfinál ismét növekedni kezd. Ezt a folyamatot nevezzük jóindulatú prosztatamegnagyobbodásnak.
A férfiak nagy része prosztatamegnagyobbodásban szenved, de csupán kis hányaduk részesül megfelelő kezelésben. A 40-64 éves férfiak 20 százaléka, a 65 év felettiek 40 százaléka kényszerül szembenézni ezzel a problémával. A 60 év feletti férfiak között a BPH gyakorisága 50 százalék, a 80 fölöttieknél pedig már 88 százalék.
A betegségre tipikusnak nevezhető, bár igen változatos tünetek figyelmeztetnek. A gyakori, sürgető vizelési inger, préseléssel indított, nehéz vizelés, gyenge, akadozó vizeletsugár, hólyagfájdalmak, vizeletvisszatartási nehézségek, utócsepegés és súlyosabb esetekben a vizelet pangása a hólyagban egyaránt jelezheti a betegséget, fájdalommal és a nemi élet zavaraival is járhat.
A prosztatát érintő betegségek vizsgálata több lépcsőben történik:
1. Normál prosztatavizsgálat. Az orvos a tapintási leletből következtethet a prosztatát érintő megbetegedésre.
2. Ultrahangos vizsgálat, amelynek során képet kap a vizsgáló orvos a prosztata méretéről és szerkezetéről – észrevehetővé válhat olyan terület, amely nem tartozik a normális, egészséges prosztata szerkezetéhez.
3. Vérvétel. A vérben megtalálható egy PSA-nak nevezett speciális fehérje, amelynek a vérszintje utalhat a prosztata állapotára. A vérvizsgálatok során egyebek között ennek a PSA-nak a szintjét nézik. Amennyiben a normál értéknél emelkedettebb a PSA-szint, az a prosztata valamilyen megbetegedésére utalhat. A vérvizsgálat azért fontos része a kivizsgálásnak, mert a BPH tünetei nagyon hasonlóak lehetnek a prosztatarákéhoz. A laborvizsgálat segíthet a prosztata jó- és rosszindulatú megbetegedésének elkülönítésében.
A BPH kezelésének lehetőségei
I. stádium: várakozó megfigyelés rendszeres orvosi ellenőrzés mellett, ilyenkor már hasznos lehet a tünetenyhítést szolgáló fitoterápiás készítmények kombinált alkalmazása.
II. stádium: gyógyszeres kezelés.
III. stádium: műtéti beavatkozás.
A betegség hatékony gyógyszeres kezelésével a sebészeti beavatkozások száma csökkenthető, a gyógyszeres kezelés kevésbé megterhelő, mint a sebészeti beavatkozás. Az ideális gyógyszeres kezelés célja a tünetek gyors és hosszú távú enyhítése, a prosztata méretének csökkentése. Egyre nagyobb teret hódít az úgynevezett kombinációs terápia, amely nagyobb mértékben csökkenti a prosztata térfogatát és mérsékli a betegség progresszióját.
Már enyhe tünetek esetén ajánlott bizonyos növényi kivonatokat tartalmazó, úgynevezett fitoterápiás készítmények alkalmazása, illetve a szájon át szedett (kapszula, tabletta) és lokális (végbélkúp) kezelési formák kombinálása. Erre jó példa a tökmagolaj-tartalmú, helyi hatású Proxelan végbélkúp és a szabalpálma-kivonatot tartalmazó orális készítmények együttes alkalmazása. Az ilyen fitoterápiás kombináció segíthet enyhíteni a kezdeti vizelési zavarokat és lassíthatja a betegség előrehaladását.
A helyi hatású Proxelan végbélkúp a jóindulatú
prosztatamegnagyobbodás okozta vizelési zavarok kezelésének kiegészítésére
szolgáló orvostechnikai eszköz. Hat gyógynövényi összetevőt és hialuronsavat
tartalmaz. Klinikai vizsgálatokkal bizonyítottan csökkenti a vizelési
panaszokat, ugyanakkor a szexuális aktivitást nem befolyásolja. Előnye, hogy a
prosztata közvetlen közelébe kerülve ott enyhíti a tüneteket, ahol a probléma
van. A harmincdarabos kiszerelés vény nélkül elérhető a hazai patikákban. A
kezelés ismételhető és akár tartósan is alkalmazható.