Ételek, amelyek védik a prosztatát

Jól megválasztott élelmiszerekkel csökkenthető a prosztatabetegségek kialakulásának kockázata, illetve növelhető a gyógyulás esélye. Cikkünkből kiderül, mely élelmiszerekből fogyasszon bőségesen, és melyeket mellőzzön inkább.

A prosztatabetegségek ritkábban fordulnak elő az ázsiai országokban, ahol kevesebb húst és telített zsírsavat tartalmazó ételt, viszont sok halat és zöldséget fogyasztanak. Az étrend pozitív szerepét az is bizonyítja, hogy az ázsiai régióból a nyugati országokba költözőknél megnő a prosztatabetegségek előfordulásának aránya. Számos tápanyagról és élelmiszerről kimutatták, hogy védő hatása van a dülmirigyre. A prosztatarák esetén jótékony élelmiszerekről a Világ Rákkutató Alapítvány Amerikai Rákkutató Intézetének " " című jelentésében lehet részletesebben olvasni.

Milyen hatással lehet a táplálkozás a prosztatára?

Az antioxidánsok csökkentik az oxidatív stresszt, ezáltal a sejt- és molekulakárosodást. A gyulladáscsökkentő hatású élelmiszerek a prosztatára is hatással vannak, az immunrendszert stimuláló élelmiszerek is jótékonyak a dülmirigy betegségeinek megelőzésében. Egyes élelmiszerek összetevőit pozitív hatásúnak vélik a daganatos betegek táplálkozásában, mivel úgy tűnik, hogy képesek lassítani a daganatsejtek növekedését.

A szakértők alapvetően hasznosnak tartják a férfiak szempontjából az alábbi élelmiszerek gyakoribb fogyasztását:

  • tökmag vagy tökmagolaj
  • hagymafélék
  • keresztesvirágú zöldségek (például brokkoli, kelbimbó, káposzta, kelkáposzta, karfiol, kínai kel, rukkola, vízi torma, karalábé, retek, mustár, wasabi)
  • halak (főleg lazac, makréla, ponty, szardínia, tonhal)
  • paradicsom
  • szója (szójaliszt, szójatej, tofu)

Ezeken kívül a növényi ösztrogéneket, polifenolokat, szelént, jódot, D- vagy E-vitamint tartalmazó élelmiszerek szintén ajánlottak.

A mediterrán étrend (a hús- és tejtermékfogyasztástól eltekintve) hasznos a prosztata védelmében. Érdemes azonban óvakodni a túlsütött hús, zsíros tejtermékek, telített zsírt tartalmazó ételek rendszeres fogyasztásától.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogyan hatnak?

Likopin: egy tanulmány szerint azoknál a férfiaknál, akik hetente legalább kétszer fogyasztottak paradicsom-alapú élelmiszereket, 34 százalékkal csökkent a prosztatarák előfordulásának kockázata. Úgy tűnik, hogy a paradicsomban található, hatékony antioxidáns likopin felelős ezért a pozitív hatásért. Minél érettebb egy paradicsom, annál több benne a likopin, s mivel ez az anyag ellenáll a hőnek, mártásként, illeve ketchupként fogyasztva is hasznos.

Növényi ösztrogének: Japánban csak negyedannyi férfi lesz prosztatarákos - ennek magyarázatát a sok növényi ösztrogént tartalmazó szója fogyasztásában látják a kutatók. A szójában lévő izoflavonoidok vélhetőleg a tesztoszteronszintet csökkentik.

Szulforafán: a brokkoliban koncentráltan található vegyület serkenti a szervezet daganatos sejtekkel szembeni ellenálló képességét. Ez a kéntartalmú molekula a brokkoli enyhén kesernyés illatáért és ízéért felelős, és nem érzékeny a hőre, viszont vízben kioldódik. Ezért a hozzáértők főzés helyett a párolást, gőzölést ajánlják, vagy azt, hogy a főzővizet használjuk fel az étel készítésénél.

Jó tudni még, hogy a keresztesvirágúak mindegyike (tehát a brokkoli is) gyulladáscsökkentő hatású, a hagymafélékben lévő diallil-diszulfid pedig csökkenti a rákkeltő anyagok hatását, és növeli a méregtelenítő enzimek aktivitását. A fokhagyma sok argint tartalmaz, ez az aminosav szintén gyulladáscsökkentő hatású.

A tökmag

Magyarországon a könnyen elérhető tökmagolajat ajánlják a prosztata védelmére, értékes hatóanyagai, például a gyulladásgátló hatású B1-, B6- és D-vitamin-tartalma miatt. Ezeken kívül tartalmaz A-, E-vitamint, illetve szelént is, melyek antioxidáns tulajdonságúak, a szabadgyökök megkötésével védik a sejteket, ezzel lassítják az öregedési folyamatokat. Az apró magvakban lévő delta-7 fitoszterol csökkenti a prosztata jóindulatú megnagyobbodását, illetve enyhíti annak tüneteit. Fertőtlenítő és vizelethajtó hatásának köszönhetően alkalmas a húgyutak átmosására, karbantartására. A tökmag fogyasztása elősegíti a vizelet kiválasztását, erősíti a hólyag izomzatát, és nem csupán az olaja, de a mag többi része is jótékony hatású. A sok tökmagot fogyasztó nemzetek (például írek és erdélyiek) között sokkal kevesebb férfi küzd prosztata-megnagyobbodással.

További jótékony hatású élelmiszerek, táplálék-kiegészítők

Hasznosak lehetnek még a mogyoró és a dió, valamint a telítetlen zsírsavakban gazdag olajak (például olíva, szezám). A tengeri alga és tengeri halolaj pedig magas jód- és szeléntartalmuk miatt jótékony hatású. Eredeti formájában Magyarországon nem található meg, de étrend-kiegészítőként hozzáférhető a törpepálma. Ezt prosztata-megnagyobbodás kezelésére alkalmazzák, mert termésében a tesztoszteron anyagcseréjébe bekapcsolódó zsírsavak vannak. Ezen kívül szterolt tartalmaz, mely gátolja a prosztata-megnagyobbodásért is felelős dihidrotesztoszteron képződését. Egy kutatás szerint a gyógynövény fogyasztása 50 százalékkal csökkentette az éjszakai vizelések számát, és 42 százalékkal mérsékelte a hólyagban maradó vizelet mennyiségét is - írja dr. Babai László, az Oxygen Medical prevenciós szakértője az -n.

Teák, levek

A zöld tea fogyasztása többféle jótékony hatással is van a szervezetre, prosztatavédőnek magas antioxidáns-tartalma miatt vélik. Az ital fogyasztásában élenjáró ázsiaiak között kimutathatóan kevesebb a prosztatagyulladásban és prosztatarákban szenvedő, mint például az európaiaknál.

A népi gyógyászat kedvelt növénye a csalán, amelyet legtöbbször teaként ajánlanak fogyasztani, bár többen főzeléket is készítenek belőle. A szúrós növény olyan gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmaz, amelyek képesek lassítani a prosztatasejtek anyagcseréjét és növekedését, ezzel a gyulladások és a prosztata-megnagyobbodás rizikóját is mérséklik. Dr. Babai László szerint a törpepálmával kombinálva hatása megsokszorozódik.

Akinek prosztataproblémái vannak, jobban jár, ha mérsékli a koffein és a tömény alkohol fogyasztását. A természetes gyógymódokat kedvelők ezeken kívül a vizelethajtóként is ismert a medveszőlő-tea kúraszerű (maximum egy héten keresztül tartó) fogyasztását is ajánlják, de a kisvirágú füzike, illetve az aranyvessző főzetét is javasolják a prosztatabántalmakban szenvedőknek. Mások pedig az erősen gyulladáscsökkentő hatású gránátalma-levet gondolják hatékonynak.

Végül egy jó tanács: ha hirtelen életmódváltást tervez, és prosztataproblémái miatt gyökeresen megváltoztatja az étrendjét, beszéljen erről előzetesen háziorvosával is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.