A prosztata a férfiak kismedencéjében elhelyezkedő, gesztenye alakú szerv. Elsődleges feladataként a mirigyeiben olyan folyadékot termel, amely elősegíti a spermiumok mozgását. Az egészséges prosztata úgy veszi körbe a húgyvezetéket, hogy a vizelet ürítésében nem okoz semmilyen panaszt. Időnként azonban a prosztata megnagyobbodik, begyullad és fájdalmat okoz, nehezebbé teszi a vizeletürítést.
Akut prosztatagyulladás
Az akut prosztatagyulladás hátterében az esetek legnagyobb részében bakteriális fertőzés áll. Ennek oka, hogy valamilyen, egyébként a bélben található baktérium átkerül a húgyvezetékbe, ott elszaporodik és gyulladást okoz (a gyulladás azonban nemcsak a prosztatát érintheti, hanem a veséket, a húgyhólyagot, a húgyvezetéket is). Az akut, bakteriális eredetű prosztatagyulladás a betegség legritkább, egyben legsúlyosabb formája. Általában magas lázzal, heves fájdalommal, nehézkesebb vizeletürítéssel jár együtt.
A sérült prosztata (például műtétek utáni állapotában) hajlamosabb a fertőzésekre. A húgyvezetékbe helyezett katéter miatt pedig könnyebben „utazhatnak” a baktériumok, így a tartósan beteg vagy inkontinens férfiaknak gyakrabban kell megküzdeniük a prosztatagyulladással. Ritkább esetekben a prosztatagyulladást okozó baktériumok a véráramból származnak. Ilyenkor az eredetük általában egy gyulladásos góc (fogtályog vagy tüszős mandula). Az akut prosztatagyulladás általában antibiotikumokkal jól kezelhető, és legtöbbször szövődmények nélkül gyógyul.
A krónikus prosztatagyulladás
A krónikus prosztatagyulladás az akut prosztatagyulladásnál veszélyesebb kórkép, mert hosszú távon és jelentős mértékben ronthatja az érintettek életminőségét. A beteg azt hinné közben, hogy magától elmúlt, de a betegség magától nem gyógyul meg, később újra visszatér. Nagyon változatos tünetei vannak, amelyek hosszú évekig gyötörhetik a beteget. Ez az állapot a prosztata három hónapnál is tovább fennálló, ismeretlen okból vagy bakteriális fertőzés következtében létrejövő gyulladását jelenti, amelyhez többféle tünet társulhat.
Krónikus bakteriális prosztatagyulladás
Folyamatos vagy visszatérő bakteriális fertőzés okozza a prosztatagyulladás ezen típusát. A betegség több hónapig is tarthat. Bekövetkezhet akkor is, ha az akut prosztatitisz során a kezelés nem pusztít el minden kórokozót, így krónikussá válik a fertőzés. Tünetei igen változatosak lehetnek: sürgető vizelési inger, fájdalmas vizelés vagy fájdalmas ejakuláció, szexuális diszfunkció, vizelési nehézségek, véres ondó. Kezelése antibiotikummal történik.
Krónikus medencefájdalom szindróma (CP/CPPS)
A prosztatitisz leggyakoribb típusa, ennek ellenére kialakulásának oka nem ismert. Ebben az esetben nem mutatható ki baktérium jelenléte. Fő tünete a fájdalom, ami a pénisz, a herék, az alhasi és a gáttájékon is jelentkezhet és több irányba kisugározhat. Vizelési problémák ugyancsak társulhatnak, valamint a vizelés és az ejakuláció is lehet fájdalmas. A krónikus kismedencei fájdalom szindróma (CPPS) a krónikus prosztatagyulladás végstádiuma. Ekkor már kórokozó nem mutatható ki, csak a szokatlan fájdalom marad. Általánosan elfogadott kezelési séma nem létezik. A terápia gerincét a gyógytorna, pszichoterápia, nem szteroid gyulladásgátlók, izomlazítók, növényi eredetű szerek képezik.
A krónikus prosztatagyulladás legjellemzőbb tünetei:
- alhasi tompa fájdalom, amely kisugározhat a gáttájék, a herék és a húgyhólyag felé,
- gyakori vizelési inger,
- a vizeléskor fokozódó fájdalom,
- fájdalmas ejakuláció,
- merevedési zavarok,
- pszichés zavarok.
A fájdalom enyhítésére egyéb alternatív módszerekhez is folyamodhatnak az érintettek: ilyen a meleg ülőfürdő, a relaxációs gyakorlatok beiktatása a mindennapokba, a masszázsterápia, ülőmunka esetén a puha párnára ülés, a medencefenék izmait célzó tornák és a prosztatamasszázs. Talán nem egyértelmű, de prosztatagyulladás esetén az étrenddel is javíthatunk az állapotunkon, amennyiben kerüljük a fűszeres ételeket, a koffeint és az alkoholt. Javasolt a teljes életmódváltás.