A Harvard Egyetem szakemberei szerint a férfiak szervezetében alacsonyabb az ösztrogén szintje, emiatt gyengébb az immunrendszerük és hajlamosabbak a felső légúti megbetegedésekre , illetve a tüdőgyulladásra. Ezt állatkísérletek alapján állapították meg, melyek során kiderült, hogy a nőstény egerek ellenállóbbak a betegségekkel szemben, mint a hímek.
Lester Kobzik professzor szerint a jelenség kulcsa a nitritoxid-szintáz3 (NOS3) nevű enzimben rejlik,a melyet az ösztrogén hormon aktivál. Amikor genetikailag módosították a nőstény egereket, és "kikapcsolták" az NOS3 enzimet termelő sejteket, a nőstényeket védő mechanizmus is megszűnt, és ők is hajlamosabbak lettek a fertőzésekre.
Ezt a felismerést követően a tudósok súlyos tüdőfertőzések gyógyulását is képesek voltak felgyorsítani, méghozzá egyszerű hormonpótló gyógyszerek segítségével. Kobzik professzor úgy véli, ezt a tudást később nemcsak hatékonyabb gyógyszerek kifejlesztésére lehet majd felhasználni, de a hormon segítségével meg is lehet előzni a felsőlégúti fertőzések szövődményeként kialakuló bakteriális eredetű tüdőgyulladások egy részét.