Megelőzhető a prosztatarák?
Egy korábbai kutatás szerzői felhívták a figyelmet munkájuk korlátaira, miszerint még korai lenne kijelenteni, hogy a növényi étrend megvéd a prosztataráktól . A flavonoidok megtalálhatók a zöldségekben, gyümölcsökben, teában, borban és kakaóban. A kutatók már régóta feltételezték, hogy ezek a fajta antioxidánsok csökkenthetik a rák kockázatát, mert enyhítik a gyulladásos és oxidatív folyamatokat, valamint gátolják a tumorsejtek növekedését.
A flavonoidok rákmegelőző hatásuak
Teljes egészében nem vizsgálták a flavonoidok rákmegelőző hatását, azt azonban megállapították az 1900 résztvevő prosztatarákos beteg adataiból, hogy azok körében, akik a legtöbb flavonoidot fogyasztották, 25 százalékkal csökkent a betegség leggyorsabban növekvő, legagresszívabb formája."Összehasonlítottuk a legkevésbé és leginkább rosszindulatú daganattal küzdőket" - magyarázta a 2012-es kutatás vezetője, Susan Steck, a Dél-Karolina Egyetem adjunktusa.
Itt azt láthatjuk, hogy a flavonoidok hatására a betegség egy súlyosabb változatának a kockázata lesz kisebb. A rákot nem biztos, hogy teljes egészében megelőzik, de a tumor típusát befolyásolhatják." Steck és munkatársai az Amerikai Rákkutató Szövetség anaheimi éves rákmegelőzéssel kapcsolatos gyűlésére szánták anyagukat.
Fontosak az étkezési szokások
A szerzők a diagnózis időpontjában már fennálló étkezési szokásokat mérték fel önkéntes beszámoló alapján. A betegek közül 920 volt afroamerikai, 977 pedig fehér. A betegség megállapítását követően nem változtattak étrendjükön. Mindegyik beteg az Észak-Karolina - Louisiana Prosztata Projektben vett részt. Kiderült, hogy a dohányosok és a 65 év alattiak nyertek a legtöbbet a sok zöldséggel és gyümölccsel.
A flavonoidok legfőbb forrása a zöld és fekete tea , illetve a narancs és a grapefruit leve. Népszerűnek találták még a betegek körében az epret, a hagymát, a főtt zöldféléket, a karfiolt és a brokkolit . Egyik növény sem bizonyult önmagában védő hatásúnak, amiből a csapat arra következtetett, hogy az előnyöket több flavonoid keveréke biztosította.
Dr. Lionel Banez, a Duke Egyetem Kórházának urológus adjunktusa szerint a kutatás szerkezete miatt nehéz lenne bármi jelentőset kihámozni az eredményekből. "Nem lehet ezek alapján semmi biztosat állítani" - jegyezte meg, mivel a betegektől diagnózis előtti étrendjük felidézését kérték. Banez úgy vélte, sokkal világosabban lehetne látni a flavonoidok hatását , ha erősen kontrollált kutatást végeztek volna proaktív módon speciális diétát tartók körében, a rák későbbi megjelenésével kapcsolatban.
Habár összefüggést fedeztek fel a flavonoidok és bizonyos prosztatadaganatok kockázata között, az ok-okozati viszonyt nem igazolták.