Egyelőre tisztázatlan, hogy a rugalmas kollagénszövetek miként képeznek lerakódást a hímvessző lágy részeiben, de az orvosok gyanítják, hogy genetikai hajlam és ismétlődő mechanikai hatás játszhat szerepet a kialakulásában. A cukorbetegek, a prosztatarák-műtéten átesettek és a merevedési zavarral küszködők fokozottan hajlamosak a problémára - mondta dr. Larry Lipshultz, a texasi Baylor Orvosi Egyetem professzora.
"Nem létezik gyógyszeres vagy helyi kezelés. A lerakódás eltávolításával és a másik oldal kiegyenlítésével megoldható a probléma, de a beavatkozás hatására rövidül a pénisz. A másik lehetőség a protézis használata" - összegezte dr. Elizabeth Kavaler, a New York- Lenox Hill Kórház urológusa.
Lipshultz professzor 2002-ben közzétett egy tanulmányt az International Journal of Impotence Research című szakfolyóiratban a kalcium csatornát blokkoló injekció hatékonyságáról a Peyronie-kór ellen. A Journal of Urology folyóiratban megjelent friss eredmények alapján egy új készítmény - amelyet 2010 óta alkalmaznak a kézdeformitást okozó Dupuytren-kontraktúra ellen - lebontja a lerakódást képező a heges szövetet. A két betegség közös tulajdonsága a kollagén-lerakódási rendellenesség.
A gyógyszer 2011-ben és 2012-ben folytatott klinikai tesztje során 551 beteg kapott a készítményből, 281 pedig placebót. Mindannyian 4-6 injekcióból álló kúrán estek át, amelyet 25-72 óránként fecskendeztek a péniszükbe . "Az eredmények 30 százalékos csökkenést mutatnak a görbeséget illetően, ami lényeges a funkciót illetően" - nyilatkozta Lipshultz professzor. Az injekciók mellékhatásai közé tartozik a sebesedés, a duzzanat és a fájdalom. Három esetben pénisztörés történt, szintén háromban pedig véraláfutás keletkezett a tesztfázisban.