Kimutathatók a terjedő ráksejtek a vérből

A kutatók találtak egy módszert, amivel vizsgálhatók a vérben a terjedő ráksejtek, és állításuk szerint arra is felhasználhatják majd, hogy előre jelezzék, kinek a daganata újul majd ki a kezelés után.

A Harvard Orvosi Kara és a Massachusettes Általános Kórház munkatársainak csapata az "Állj ki a rák ellen" non-profit társaság támogatásából fejlesztette ki a tesztet, melyet 20, prosztatarákban szenvedő férfin próbáltak ki.

Keringő tumorsejteket találtak áttét nélküli rákos betegeknél, kezdeti stádiumban levő betegeknél, és olyan férfiaknál, akiknek 3 hónappal korábban vették ki a prosztatájukat. "Ezek olyan betegcsoportok, melyeknél normális esetben nem várjuk, hogy a vérben keringő rákos sejteket találjunk, így elképesztő mennyiségű információ birtokába jutottunk a kiújulás kockázatával kapcsolatban" - mondta a tanulmány vezetője, Sunitha Nagrath a Harvardról. "Ezek a betegek hajalmosabbak a daganat kiújulására?" - hangzott el a kérdés az Amerikai Rákkutató Szövetség találkozójának sajtótájékoztatóján. Nagrath azt válaszolta, hogy csapata nyomon követi majd a betegeket, akikben felfedezték a keringő tumorsejteket.

Egy nap majd szűrés gyanánt is szolgálhat a prosztatarák felderítésére a PSA (prosztataspecifikus antigén)-teszt, mely azt a fehérjét mutatja ki, amit csak a prosztatasejtek termelnek. Nagrath elmondása szerint a teszt egy teáskanál vérből 200 keringő rákos sejtet képes kimutatni.

A prosztatarák a vezető halálokok közé tartozik a rákos megbetegedések körében. Gyakran csak nagyon lassan alakul ki, az orvosok pedig bizonytalanok abban, melyek a leghalálosabb típusai és mely férfiak esélyesebbek arra, hogy a rák visszatérjen.

A kutatók a teszt elvégzésekor a prosztata eltávolítását követően egy és kilenc nappal vettek vért, illetve több mint három hónappal később ismét. A betegek 42 százalékában, az előrehaladott állapotban levők közül pedig 64 százaléknál találtak rákos sejteket. A műtét után közvetlenül nem találtak tumort, de néhány betegnél később ismét megjelentek a kóros sejtek.

Nagrath szerint fontos lesz nyomon követni ezeket a férfiakat, hogy lássák, rosszabbul lesznek-e azok, akiknek rákos sejtek keringenek a vérükben. A teszt talán a célzott terápiában résztvevő betegek figyelemmel kísérésére is alkalmas lesz. Az ilyen kezelések során a rákos sejteket bizonyos meghatározott genetikai mutációkkal kezelik.

"A vérteszt segítségével naponta is megvizsgálhatjuk a betegeket, hogy vajon a genotípus változik-e" - mondta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

A napsütés mellett a keleti megyékben több, másutt kevés felhő várható. A Duna-Tisza-köze, Tisza vonala mentén kialakuló összeáramlási zóna mentén helyenként záporok, hózáporok előfordulhatnak, egy-egy zivatar sem kizárt. Estére átmenetileg nagy területen lesz derült az ég. Az északnyugati, északi szél többfelé megerősödik, főként a Dunántúl középső részén és a Zemplén térségében viharossá fokozódik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 5 és 10 fok között valószínű. Késő estére -2 és +3 fok közé hűl le a levegő. Délelőtt nagyrészt napos idő várható, a nap második felében azonban markáns hidegfront érkezik fölénk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Hajdú-Bihar
Legrosszabbul:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Kezdjük újra