A prosztatarák az Egyesült Királyságban a férfiakat érintő leggyakoribb daganatos megbetegedés, több mint 40 ezren küzdenek vele. (A prosztatarák Magyarországon az ötödik a tüdőrák, a kolorektális daganatok, a bőrrák, illetve az ajak- és szájüregi daganatok után. A betegséggel élők száma meghaladja a 25 ezret, évente körülbelül 3800 az új megbetegedés és 1700 áldozatot követel a prosztatarák.)
A brit projekt célja, hogy figyelemmel kísérje 50 önkéntes egészségügyi és fizikai állapotát, akinél a betegség nem terjedt túl a prosztatán. Az önkénteseket két 25 fős csoportra osztották. Az egyik csoport ellenőrzött keretek között heti edzésprogramot végez, a másik csoportba tartozók csak tájékoztatás kapnak a rendszeres testmozgás pozitív hatásairól. A projekt 12 hónapjában a résztvevők rendszeresen ellenőrzéseken mennek át, beleértve a PSA-vizsgálatot is. (A PSA egy fehérje, amelynek a szintje megemelkedik a prosztatarákban szenvedő férfiaknál. A PSA mérések segíthetnek meghatározni, hogy a rák még csak fejlődik vagy már terjedésének indult.)
A kutatás vezetője, Dr. Liam Bourke szerint a kutatási eredmények arra vallanak, hogy a testmozgás pozitív hatással van a DNS helyreállítására és a sejtek növekedésére. A tanulmány célja annak megállapítása, hogy a rendszeres testmozgás vajon hatékony önsegítő módszer-e a diagnosztizált, de még nem áttétes prosztatarák ellen.
Malcolm Mason, a brit rákkutató központ professzora pedig azt mondta, hogy a testedzés pozitív hatásai jól dokumentáltak, de ez a vizsgálat kifejezetten a fizikai mozgás és a lokalizált prosztatarák kapcsolatára fókuszál. Az eredmények segíthetnek eldönteni, hogy a fizikain aktivitást hozzáadják-e a prosztatarákkal diagnosztizáltak kezeléséhez a jövőben.
Forrás: Medic8.com